Kleszcze latem mogą stać się prawdziwą plagą. Co gorsza, pasożyty mogą powodować boreliozę i wiele innych niebezpiecznych dla zdrowia chorób. Według szacunków, co trzeci kleszcz w Polsce jest nosicielem przynajmniej jednej choroby. Jak zminimalizować ryzyko zarażenia się nimi? Jednym ze sposobów jest domowy oprysk na kleszcze.
Ziołowe napary doskonale odstraszają kleszcze. Dobrym pomysłem jest przygotowanie z nich naturalnej mgiełki do ciała. Wystarczy zaparzyć w jednym garnku takie rośliny jak lawenda, mięta, tymianek oraz szałwia i poczekać, aż preparat się ostudzi. Chłodny płyn przelej do butelki z atomizerem i dokładnie opryskaj ciało. Pamiętaj, aby przede wszystkim skupić się na zgięciach stawów, pachwinie, skórze głowy, a także miejscu za uszami. To właśnie tam najczęściej wbijają się kleszcze.
Kolejnym skutecznym opryskiem jest wywar z wody i olejków eterycznych. Do szklanki wody dodaj 40 kropel preparatu. W tym przypadku najlepiej użyć od 3 do 5 różnych zapachów. Kleszcze nie lubią przede wszystkim lawendy, drzewa herbacianego, cedry, czosnku, goździków, mięty i oregano.
Jeśli zobaczysz na swoim ciele kleszcza, koniecznie usuń go jak najszybciej. Im dłużej owad jest wbity w skórę, tym większa szansa, że zarazi nas którąś z przenoszonych przez te insekty chorób. Do usunięcia kleszcza najlepiej użyć szczypczyków lub specjalnego lasso. Pasożyta należy złapać jak najbliżej skóry, jednocześnie pamiętając o tym, aby nie naciskać go zbyt mocno. Następnie trzeba usunąć go jednym szybkim pociągnięciem do góry, bez zbędnego wykręcania. Miejsce ukąszenia musisz jak najszybciej zdezynfekować wodą utlenioną. Sprawdź także, czy w jego okolicy nie pojawił się rumień. Jeśli zobaczysz ten charakterystyczny czerwony ślad, koniecznie udaj się do lekarza.
Aby pozbyć się kleszczy z domowego ogrodu, najlepiej jest skorzystać ze sprawdzonych domowych oprysków. Jednym z najskuteczniejszych specyfików jest wywar z czeremchy. Posiekaj gałązki czeremchy i włóż je do dużego garnka. Całość zalej wodą i doprowadź do wrzenia. Gdy doprowadzisz płyn do odpowiedniej temperatury, zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez 30 minut. Po ostygnięciu przelej mieszaninę do konewki lub spryskiwacza. Wywaru można używać bezpośrednio na liściach i łodygach roślin
Kolejnym skutecznym opryskiem jest wywar przygotowany z chrzanu, Potnij kilka dużych korzeni i zalej je wodą. Całość zagotuj, a po ostygnięciu przelej do butelki ze spryskiwaczem. Opryskaj nim cały ogród. Substancja skutecznie pozbędzie się nimf kleszcza na kilka miesięcy.