Prosty oprysk na kleszcze. Przepis na spray, który skutecznie je odstraszy. Zrobisz go w swojej kuchni

Lato to okres, w którym pojawia się najwięcej kleszczy. W jaki sposób zapobiec ich ukąszeniom? Wystarczy, że użyjesz tego sprawdzonego domowego sposobu. Ten naturalny oprysk na kleszcze składa się tylko z dwóch składników. Na pewno masz je w swoim domu.

Kleszcze latem mogą stać się prawdziwą plagą. Co gorsza, pasożyty mogą powodować boreliozę i wiele innych niebezpiecznych dla zdrowia chorób. Według szacunków, co trzeci kleszcz w Polsce jest nosicielem przynajmniej jednej choroby. Jak zminimalizować ryzyko zarażenia się nimi? Jednym ze sposobów jest domowy oprysk na kleszcze.

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Domowy sposób na kleszcze. Prosty przepis na skuteczny oprysk

Ziołowe napary doskonale odstraszają kleszcze. Dobrym pomysłem jest przygotowanie z nich naturalnej mgiełki do ciała. Wystarczy zaparzyć w jednym garnku takie rośliny jak lawenda, mięta, tymianek oraz szałwia i poczekać, aż preparat się ostudzi. Chłodny płyn przelej do butelki z atomizerem i dokładnie opryskaj ciało. Pamiętaj, aby przede wszystkim skupić się na zgięciach stawów, pachwinie, skórze głowy, a także miejscu za uszami. To właśnie tam najczęściej wbijają się kleszcze. 

Kolejnym skutecznym opryskiem jest wywar z wody i olejków eterycznych. Do szklanki wody dodaj 40 kropel preparatu. W tym przypadku najlepiej użyć od 3 do 5 różnych zapachów. Kleszcze nie lubią przede wszystkim lawendy, drzewa herbacianego, cedry, czosnku, goździków, mięty i oregano

Jak usunąć kleszcza? Należy to robić zdecydowanie i dokładnie

Jeśli zobaczysz na swoim ciele kleszcza, koniecznie usuń go jak najszybciej. Im dłużej owad jest wbity w skórę, tym większa szansa, że zarazi nas którąś z przenoszonych przez te insekty chorób. Do usunięcia kleszcza najlepiej użyć szczypczyków lub specjalnego lasso. Pasożyta należy złapać jak najbliżej skóry, jednocześnie pamiętając o tym, aby nie naciskać go zbyt mocno. Następnie trzeba usunąć go jednym szybkim pociągnięciem do góry, bez zbędnego wykręcania. Miejsce ukąszenia musisz jak najszybciej zdezynfekować wodą utlenioną. Sprawdź także, czy w jego okolicy nie pojawił się rumień. Jeśli zobaczysz ten charakterystyczny czerwony ślad, koniecznie udaj się do lekarza. 

Jak się pozbyć kleszczy z ogrodu? Najlepiej sprawdzi się czeremcha

Aby pozbyć się kleszczy z domowego ogrodu, najlepiej jest skorzystać ze sprawdzonych domowych oprysków. Jednym z najskuteczniejszych specyfików jest wywar z czeremchy. Posiekaj gałązki czeremchy i włóż je do dużego garnka. Całość zalej wodą i doprowadź do wrzenia. Gdy doprowadzisz płyn do odpowiedniej temperatury, zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez 30 minut. Po ostygnięciu przelej mieszaninę do konewki lub spryskiwacza. Wywaru można używać bezpośrednio na liściach i łodygach roślin

Kolejnym skutecznym opryskiem jest wywar przygotowany z chrzanu, Potnij kilka dużych korzeni i zalej je wodą. Całość zagotuj, a po ostygnięciu przelej do butelki ze spryskiwaczem. Opryskaj nim cały ogród. Substancja skutecznie pozbędzie się nimf kleszcza na kilka miesięcy.

Więcej o: