Wsyp odrobinę cynamonu do doniczki, a rośliny będą ci wdzięczne. Nietypowe zastosowania tej przyprawy

By zadbać o nasze rośliny, nie potrzebujemy wielu sklepowych środków. Równie skutecznie sprawdzą się składniki, które mamy w swoim domu. Jednym z nich jest cynamon. Jego właściwości przydadzą się w uprawie roślin. Jak wykorzystać cynamon do kwiatów?

Cynamon to aromatyczna przyprawa. Można ją dodać do deserów czy kawy. Przydaje się jednak nie tylko w kuchni. Cynamon ma właściwości przeciwgrzybicze, antybakteryjne, hamuje też rozwój roztoczy i odstrasza szkodniki. To dlatego warto go wykorzystać w uprawie roślin w domu czy ogrodzie.

Zobacz wideo Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!

Cynamon. Sprawdzony sposób na pleśń i grzyby

Gdy w doniczce zaczyna pojawiać się pleśń, warto sięgnąć po cynamon. Wystarczy, że odrobinę tej przyprawy wysypiesz na wierzch ziemi. Możesz go też wymieszać z jej górną warstwą. Cynamon skutecznie zwalczy zarodki. Gdy pleśni jest już dużo, lepiej przesadź roślinę do nowej ziemi. By uniknąć powrotu tego problemu, pamiętaj, żeby nie przelewać kwiatów i zapewnij im odpowiednią wentylację oraz przepływ powietrza. Pamiętaj, by stosować niewielkie ilości - nadmiar cynamonu może poważnie zaszkodzić roślinom.

Jak dbać o paprocie domowe? Wydaj 2 zł i zadbaj o swoje paprocie. Domowy sposób na bujne liście

Oprysk z cynamonu to z kolei doskonały sposób na choroby grzybowe. Jak go zrobić?

  • 3-4 łyżeczki cynamonu wymieszaj z litrem wody.
  • Zamieszaj, przykryj naczynie i pozostaw na noc.
  • Następnego dnia wykonaj oprysk przecedzoną miksturą.

Stosuj go raz w tygodniu, nie tylko na rośliny doniczkowe, lecz także te w ogrodzie czy na balkonie. Taki oprysk pozwoli pozbyć się też szkodników roślin, jak przędziorek czy ziemiórki, które pojawiają się najczęściej po przelaniu.

Pieniążek Jak pielęgnować pieniążek? Pamiętaj o tych prostych zasadach

Podlej rośliny wodą z cynamonem. Sposób na zdrowe korzenie

Cynamon doskonale sprawdzi się jako ukorzeniacz. Mieszanką wody z odrobiną cynamonu możesz podlewać rośliny. Dzięki temu pobudzisz wzrost korzeni i unikniesz rozwoju pleśni czy chorób grzybowych. Pokrycie końcówek świeżych sadzonek wzmocni je, uchroni przed chorobami bakteryjnymi i grzybami. Do tego przyspieszy rozwój młodych korzeni. Przyprawą możesz też posypać rany na łodydze czy uszkodzenia powstałe po cięciu. Dzięki temu szybciej się zabliźnią, a cynamon zadziała jak środek dezynfekujący. Roślina nie zostanie zaatakowana przez drobnoustroje. Pamiętaj jednak, że zbyt duża ilość cynamonu może spowodować więcej szkód niż pożytku.

Więcej o: