Ogórki kiszone oprócz charakterystycznego smaku mają jeszcze jedną, dość często pojawiającą się cechę – są puste w środku! Zamiast chrupiącej skórki i charakterystycznego syczenia, wydrążone ogórki tryskają sokiem na wszystkie strony. Istnieje jednak sprawdzony sposób na to, jak temu zapobiec. Dlaczego są puste w środku? Powodów jest więcej, niż ci się wydaje.
Jednym z najczęstszych powodów, przez który kiszone ogórki stają się puste w środku, jest ich odmiana. Śremski, Borus i Octous to najlepsze możliwe wybory. Warto także wiedzieć skąd pochodzą warzywa. Te ze sprawdzonych źródeł lub bezpośrednio od rolnika będą najsmaczniejsze. O tym, czy ogórek nadaje się do kiszenia, świadczy też kilka innych elementów.
Najlepiej sprawdzą się ogórki małe, o miękkiej, jasnej i "kolczastej" skórce – taka barwa i miękkość świadczy o ilości stosowanych nawozów, kwasowości gleby i dobrym smaku. Natomiast duże, starsze ogórki mogły już po prostu utracić swój miąższ. Takie warzywa na pewno będą dziurawe po zakiszeniu.
Przede wszystkim pamiętaj o przygotowaniu odpowiedniej zalewy. Właściwe proporcje sprawią, że proces fermentacji będzie przebiegał prawidłowo. Sposób namaczania ogórków również wpływa na ich "dziurawienie". Każdy ogórek, przed zamoczeniem, powinniśmy opłukać w zimnej wodzie z dodatkiem soli. Najlepiej jest trzymać warzywa w zalewie od czterech do sześciu godzin. Staną się dzięki temu jędrne i chrupkie, a dzięki soli zatrzymają w sobie wszystkie soki.
Okazuje się jednak, że najprostszym trikiem na smaczne i pełne ogórki jest właściwy sposób ustawiania ich w słoiku. Przede wszystkim trzeba układać je dość ciasno, jeden obok drugiego. Nie możesz pozwolić, żeby swobodnie pływały w zalewie. Jeśli poukładane ogórki są dobrze osadzone w słoiku, możesz zacząć wkładać do niego czosnek i koper.