Juka domowa. Jak pielęgnować roślinę? Te dwie rzeczy zapewnią jej bujne i zdrowe liście

Juka domowa to jedna z najpopularniejszych roślin w polskich domach. Sztywne łodygi i spiczaste liście nadają jej egzotycznego wyglądu. Co najlepsze, roślina jest łatwa w uprawie, i nie wymaga tak dużej uwagi, jak np. fikus lub azalia. Oto najlepsze wskazówki na pielęgnacje juki domowej.

Juka domowa to zwykle jedna z roślin polecanych dla początkujących. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ jest naprawdę łatwa w uprawie. Juka nie potrzebuje dużych ilości wody, a promienie słoneczne (nawet w największe upały) działają fenomenalnie na jej wzrost. Miano "rośliny dla leniwych" nie oznacza jednak, że nie warto znać ciekawych tipów na właściwą pielęgnację. Jak dbać o jukę domową? Oto kilka wskazówek.

Zobacz wideo Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Juka domowa – świeże powietrze i dostęp do światła zapewnią bujny wzrost

Pielęgnacja juki domowej jest stosunkowo prosta. Nie oznacza to jednak, że o roślinę nie trzeba wcale dbać. Drzewko pochodzące z Ameryki Północnej najbardziej potrzebuje dwóch rzeczy: świeżego powietrza i dużej ilości światła. Dzięki cienkim liściom oraz twardej łodydze roślina może bez większych problemów być wystawiana na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Z tego powodu, jeśli to tylko możliwe, dobrze jest wystawiać ją jak najczęściej na zewnątrz. 

Juka hodowana w mieszkaniu najlepiej sprawdzi się w roli naturalnej osłony przed słońcem – stawiaj ją na parapecie i często otwieraj okno. Roślina nie znosi zimna. W okresie jesienno-zimowym najlepiej trzymać ją wyłącznie w domu. Drzewko w trakcie tych pór roku najlepiej rozwija się w temperaturze 10-15 stopni Celsjusza.

Pielęgnacja juki domowej – podlewanie i ciekawe triki

Juka nie potrzebuje zbyt dużej ilości wody. Wystarczy podlewać ją raz na 10 dni. Oczywiście w zależności od warunków panujących w twoim domu, można to robić częściej. Najlepiej dbać o to, aby ziemia była wilgotna, nigdy mokra. Zbyt nawodniona juka jest bardziej narażona na pleśn i choroby. W zimie możesz nawet delikatnie podsuszyć roślinę – podlewaj ją raz na 15 dni, lub kiedy tylko zobaczysz, że gleba jest całkowicie sucha. 

Pielęgnacja juki nie jest skomplikowana, jednak ma swoje mało znane triki. Przede wszystkim, jeśli świeżo zakupione drzewko jest w stosunkowo małej doniczce, od razu ją przesadź do większej. Jako ziemi najlepiej jest użyć specjalnego podłoża dla juk, które jest dostępne w większości sklepów ogrodniczych. Jeśli chcesz nawozić roślinę, rób to raz na dwa tygodnie wiosną i latem. W zimie nie musisz używać specyfików tego typu. Pamiętaj także o regularnym przesadzaniu drzewka. Przenoś ją do innej doniczki raz na 2-3 lata.

Więcej o: