Dracena wonna. Warto ją uprawiać nie tylko dla pięknych liści. Jak dbać o roślinę?

Dracena wonna to roślina banalnie prosta w uprawie. Jej zaletą niewątpliwie są soczyście zielone i duże liście. Warto zacząć ją mieć w domu również ze względu na jej właściwości oczyszczające powietrze. Jak ją pielęgnować, by bujnie rosła?

W naturze występuje w lasach tropikalnych Afryki, gdzie osiąga wysokość nawet 6 metrów. W warunkach uprawy domowej jej rozmiary są co prawda nieco skromniejsze, ale roślina wciąż zachwyca połyskującymi zielonymi liśćmi. Swoją nazwę zawdzięcza słodko pachnącym kwiatom. Niestety, dracena wonna w doniczce kwitnie rzadko. Doskonale za to nawilża powietrze i oczyszcza je z toksyn. Sprawdzi się w domu alergików. Niestety, jej liście są szkodliwe dla zwierząt. Jak pielęgnować dracenę wonną? Oto kilka porad.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Dracena wonna. Jak ją uprawiać?

Jako roślina tropikalna, dracena wonna uwielbia wilgoć i lubi zraszanie. Preferuje też jasno oświetlone miejsca, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Promienie słońca mogą poparzyć jej liście. Najlepiej czuje się w dobrze przepuszczalnym podłożu. Na dno doniczki wyłóż koniecznie warstwę drenażu. Latem podlewaj ją często — nawet 2-3 razy w tygodniu. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie przelana. Pamiętaj, żeby robić to, odstaną i miękką wodą, najlepiej przegotowaną. Potrzebuje sporej przestrzeni do wzrostu, więc trzymaj ją w odpowiednio dużym pokoju.

Pieniążek Jak pielęgnować pieniążek? Pamiętaj o tych prostych zasadach

W warunkach domowych roślina rzadko kwitnie. Potrzeba kilku lat odpowiedniej pielęgnacji i nawożenia. Jednak kiedy już pojawią się kwiaty, ich zapach zrekompensuje czas oczekiwania. 

Domowe nawozy do draceny. Wykorzystaj to, co masz w kuchni

Draceny i inne rośliny doniczkowe warto nawozić i podlewać domowej roboty środkami. Doskonale sprawdzi się m.in. woda po gotowaniu ziemniaków, pod warunkiem że nie była solona. Skrobia i składniki mineralne wzbogacą podłoże. A przede wszystkim nie zmarnujesz wody.

Do nawożenia draceny wonnej możesz też wykorzystać fusy po kawie. Zakwaszają one glebę, a dracena wonna w naturze rośnie w lekko kwaśnym środowisku. Możesz na wierzch podłoża wysypać resztki fusów. Pamiętaj, żeby były czyste! Fusy po kawie zawierają też potas, który doskonale sprawdzi się u roślin kwitnących.

Jak dbać o paprocie domowe? Wydaj 2 zł i zadbaj o swoje paprocie. Domowy sposób na bujne liście

Jak rozmnażać dracenę wonną? Sposób na zagęszczenie rośliny

Rozmnażanie najlepiej wykonać równocześnie z przycinaniem. Dzięki temu roślina się zagęści i uzyskasz też nowe sadzonki. Jak to zrobić?

  • Utnij wierzchołek pędu, najlepiej o długości ok. 10-15 centymetrów.
  • Usuń z uciętego pędu dolne liście.
  • Sadzonkę umieść w naczyniu z wodą lub w doniczce z piaskiem. Zapewnij stały dostęp do wody — podłoże regularnie zraszaj.

Uzbrój się w cierpliwość — wykształcenie nowych korzeni może zająć od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Przycięty pęd draceny możesz zabezpieczyć woskiem. Po jakimś czasie zacznie wypuszczać nowe liście tuż poniżej linii cięcia.

Więcej o: