Jak usunąć osad ze szklanek? Odrobina tego środka sprawi, że znowu będą błyszczące i bez zacieków

Po umyciu szklanek wciąż widzisz na nich zacieki i białe plamy? To zdarza się często, ale na szczęście można sobie z tym poradzić domowymi sposobami. Jak usunąć zacieki na szklankach i kieliszkach? Zdradzamy niezawodne triki.

Zacieki czy osad na szklankach to często wynik połączenia niewłaściwego mycia i twardej wody. Czasem jednak nawet mimo odpowiedniego dbania o naczynia, pojawiają się na nich nieestetyczne plamy. Do ich usunięcia możesz wykorzystać domowe sposoby. Sięgnij po sprawdzone środki, dzięki którym szklanki i kieliszki znów będą lśniły.

Zobacz wideo Ekologiczny płyn do mycia naczyń zrobisz w domu w 5 minut. Skuteczny i bez chemicznych dodatków

Jak pozbyć się osadu na szklankach i kieliszkach? Przyda się cytryna

Z usunięciem osadu poradzi sobie zwykły sok z cytryny. Wystarczy, że do miski wlejesz ciepłą wodę i kilka łyżek soku z cytryny. W takim roztworze zanurz zabrudzone kieliszki i szklanki i potrzymaj przez pół godziny. Po tym czasie wypłucz naczynia pod bieżącą wodą i wytrzyj do sucha. Sok z cytryny usunie m.in. zacieki z twardej wody, a dokładne wytarcie sprawi, że nie pojawią się kolejne.

Jak usunąć zacieki na szklankach przy pomocy octu?

Na silne zacieki konieczne może być sięgnięcie po silniejszy środek. Tu sprawdzi się ocet. Możesz nim umyć szklanki albo na kilkanaście minut zanurzyć je w wodzie z dodatkiem tej przyprawy. Pamiętaj, żeby do mycia użyć miękkiej gąbki. Twarda i ostra może zarysować delikatne szkło. Po wszystkim umyj je płynem do mycia naczyń, żeby pozbyć się octu, wypłucz i wytrzyj do sucha. 

Usuwanie smug i zacieków przy pomocy pasty do zębów

Do usunięcia zacieków i zabrudzeń możesz też wykorzystać pastę do zębów. Nałóż odrobinę na gąbkę lub miękką szczotkę, a następnie wyszoruj naczynia. Pamiętaj, żeby robić to delikatnie. Jeśli osad jest stary lub trudno go usunąć, możesz powtórzyć cały proces. Na koniec wypłucz umyte naczynia w ciepłej, a następnie w zimnej wodzie i dokładnie wytrzyj.

Więcej o: