Kiedy sadzić róże i jak o nie dbać? Zakop to pod krzewem, a będziesz cieszyć się pięknymi kwiatami

Róże to jedne z najpopularniejszych roślin ozdobnych. Zanim jednak zdecydujemy się na ich uprawę, warto zapoznać się z podstawowymi wskazówkami pielęgnacyjnymi. Kiedy sadzić róże i jak o nie dbać? Podpowiadamy.

Choć róże nie są specjalnie trudne w uprawie, warto jeszcze przed ich zasadzeniem dobrze wybrać odpowiednie miejsce w ogrodzie i sprawdzić, jak właściwie pielęgnować krzewy. Oto kilka porad, które pomogą zadbać o róże.

Zobacz wideo Woda różana działa cuda dla skóry. Poznaj przepis

Kiedy sadzić róże? Odpowiedni termin to podstawa

Miejsce zasadzenia krzewów dobierz do odmiany. Większość z nich potrzebuje dobrze nasłonecznionego miejsca i odpowiedniego przewiewu. Nie sadź ich tam, gdzie grożą im przeciągi i duża wilgoć. Kiedy już znajdziesz najlepsze miejsce, możesz przejść do sadzenia.

Róże możesz sadzić wiosną (od marca do końca kwietnia), jednak najlepiej robić to jesienią (od września do końca października). Wówczas roślina szybciej się ukorzeni. 

Róże sprzedawane w doniczkach, z dobrze wykształconą bryłą korzeniową, możesz sadzić w zasadzie w dowolnym momencie, dopóki nie pojawią się przymrozki, a ziemia nie będzie twarda. Te z odsłoniętymi korzeniami sadź jesienią od razu po przywiezieniu ze sklepu.

Kiedy podcinać róże? Jak dbać o krzewy?

Większość odmian najlepiej jest przycinać wiosną, kiedy nie ma już przymrozków. Odmiany, które kwitną tylko raz w sezonie, przycinaj latem, gdy zrzucą kwiaty. Cięcia pielęgnacyjne, w tym usuwanie brzydkich czy suchych pędów i gałązek, możesz wykonywać przez cały sezon kwitnienia. Do przycinania użyj ostrego narzędzia, najlepiej sekatora. Zbyt tępe może zmiażdżyć pęd i uszkodzić krzew. Cięcie wykonuj pół centymetra nad oczkiem.

Róże podlewaj rzadko, ale obficie. Częstotliwość dostosuj do warunków. Zazwyczaj jednak nie trzeba ich nawadniać częściej, niż raz na dwa tygodnie. Do podlewania używaj deszczówki lub odstanej wody. Zwykła kranówka może być dla nich za twarda.

By krzewy pięknie kwitły, możesz zastosować kilka domowych sposobów. Jednym z nich jest zakopanie pod krzewem… skórki banana. Zawarty w tych owocach potas i fosfor wzbogacą glebę. Dodatkowo banany pomogą w przepędzeniu mszyc. Liście i fusy po zaparzonej herbacie możesz dodać do wody, odstawić na kilka godzin i taką mieszanką podlać krzewy. Pamiętaj, żeby nie były słodzone.

Więcej o: