Jak wyczyścić szybę w piekarniku bez użycia chemii? Domowy trik na pozbycie się tłustych plam

Czyszczenie piekarnika, a zwłaszcza jego szyby potrafi być naprawdę uciążliwe. Tłuste plamy mogą nie zejść nawet po wielogodzinnym szorowaniu. Istnieją jednak domowe sposoby, dzięki którym szybko pozbędziesz się nieestetycznych zabrudzeń bez użycia chemii. Oto jak wyczyścić szybę w piekarniku w kilka chwil.

Tłuste plamy osadzające się na piekarniku mogą mieć duży wpływ na smak przygotowywanych w nim potraw. Usunięcie ich zajmuje zwykle dużo czasu. Co gorsza, silne detergenty, które ułatwiają to zadanie, potrafią sporo kosztować. Jak wyczyścić szybę w piekarniku bez środków chemicznych? Najlepiej skorzystać ze sprawdzonych domowych sposobów

Zobacz wideo Czyścimy osad i kamień - domowe sposoby na trudne zabrudzenia

Jak wyczyścić szybę w piekarniku? Skorzystaj z octu oraz funkcji termoobiegu

Zdecydowanie najprostszym sposobem na czystą szybę w piekarniku jest skorzystanie z funkcji termoobiegu. Ten użyteczny program ma prawie każde urządzenie tego typu. Aby uzyskać wyczekiwany efekt, musisz wlać do naczynia żaroodpornego wodę z dodatkiem octu. Tak przygotowany pojemnik włóż do środka piekarnika, zamknij drzwiczki i włącz termoobieg. Poczekaj, aż temperatura wewnątrz urządzenia osiągnie 180 stopni Celsjusza. Po godzinie wyciągnij naczynie. Gdy piekarnik trochę przestygnie, z łatwością zetrzesz zmiękczone plamy i resztki jedzenia ściereczką nasączoną wodą z octem. 

Uciążliwe zabrudzenia nie chcą zejść z szyby piekarnika? Użyj pasty z sody oczyszczonej

Na szczególnie trudne do domycia plamy najlepiej użyć pasty zrobionej z sody oczyszczonej i wody. Połącz proszek z płynem w proporcji 1:1. Gęstą papkę rozprowadź na szklanych elementach urządzenia. Tak przygotowaną powierzchnię zostaw na 10 minut. Po tym czasie przemyj szybę ciepłą wodą i pożądanie wyszoruj szmatką. Na sam koniec ponownie opłucz szybę.

Jeśli zobaczysz jeszcze jakieś niedomyte zabrudzenia, skorzystaj z octu jabłkowego. Wymieszaj kilka łyżek kwasu z wodą, po czym przelej mieszaninę do butelki z atomizerem. Obficie spryskaj szklaną powierzchnię. Później na zmianę przecieraj i obmywaj szybę. Pamiętaj, żeby na sam koniec uchylić drzwiczki piekarnika. W ten sposób pozbędziesz się charakterystycznego zapachu octu. 

Więcej o: