Budleja to roślina miododajna. Przyciąga nie tylko pszczoły, działa też jak magnes na motyle. Jej kwiaty stanowią piękną ozdobę w ogrodzie. Z tego powodu hodowana jest coraz częściej również w Polsce. Jak dbać o budleję? Kiedy ją sadzić? Te porady pomogą w jej uprawie.
Budleja najlepiej czuje się w żyznej glebie, oraz w słonecznym i ciepłym stanowisku. Najlepszą porą na sadzenie budlei jest wiosna — jeszcze przed sezonem wegetacyjnym. Motyle krzewy możesz też sadzić jesienią, w październiku. Krzewy te nie lubią przesadzania, z tego powodu rób to tylko, gdy jest to konieczne. Dobrze jest od razu wybrać odpowiednie dla niej miejsce. Rośliny kupione w doniczkach, z już dobrze wykształconą bryłą korzeniową, możesz sadzić przez cały rok, dopóki nie ma mrozu, a ziemia nie jest twarda.
Budleja jest wyjątkowa nie tylko ze względu na swoje kwiaty. To jedna z niewielu popularnych roślin, która preferuje twardą wodę. Możesz więc spokojnie wykorzystać do tego wodę z kranu lub deszczówkę z odrobiną wapnia. Podlewaj ją regularnie, szczególnie w czasie suszy. Podłoże cały czas musi być wilgotne, ale nie przelane.
Korzystne dla budlei będą zakopane w ziemi skorupki jajek. Ten naturalny nawóz wzbogaci glebę w wapń i dobrze wpłynie na rozwój krzewów. Możesz je też wysypać wokół rośliny.
Wiosną koniecznie przycinaj krzewy, ok. 20 centymetrów nad ziemią. Dzięki temu budleja będzie się rozkrzewiać i piękniej kwitnąć latem. W czasie przycinania usuń wszystkie suche i martwe pędy.
Choć jest to roślina odporna na choroby i szkodniki, zdarza się, że atakują ją przędziorki. Wtedy przyda się domowej roboty oprysk, np. z czosnku.
Po tym czasie przelej do spryskiwacza i wykonaj oprysk. Miksturę możesz rozcieńczyć wodą w proporcji 1:1. Uważaj jednak na kwiaty.
Dobrze sprawdzi się też oprysk z gnojówki z pokrzywy. Jak go wykonać?
Miksturą rozcieńczoną z wodą w proporcji 1:20 pryskaj roślinę przed otwarciem pąków. Gnojówką z pokrzyw możesz też podlewać krzewy.