Motyli krzew, czyli budleja. Kiedy sadzić i jak ją uprawiać? Dzięki tym poradom będzie gęsta i bujna

Budleja trójkolorowa to popularna roślina ozdobna. Przyciąga nie tylko pszczoły, lecz także motyle. Z tego powodu zwana jest czasem "motylim krzewem". Jak pielęgnować budleję? Jak ją uprawiać, by cieszyła nas swoimi pięknymi kwiatami?

Budleja to roślina miododajna. Przyciąga nie tylko pszczoły, działa też jak magnes na motyle. Jej kwiaty stanowią piękną ozdobę w ogrodzie. Z tego powodu hodowana jest coraz częściej również w Polsce. Jak dbać o budleję? Kiedy ją sadzić? Te porady pomogą w jej uprawie.

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek pokazała swój ogród. "Przepiękne rośliny i aranżacja"

Motyli krzew, czyli budleja. Kiedy sadzić?

Budleja najlepiej czuje się w żyznej glebie, oraz w słonecznym i ciepłym stanowisku. Najlepszą porą na sadzenie budlei jest wiosna — jeszcze przed sezonem wegetacyjnym. Motyle krzewy możesz też sadzić jesienią, w październiku. Krzewy te nie lubią przesadzania, z tego powodu rób to tylko, gdy jest to konieczne. Dobrze jest od razu wybrać odpowiednie dla niej miejsce. Rośliny kupione w doniczkach, z już dobrze wykształconą bryłą korzeniową, możesz sadzić przez cały rok, dopóki nie ma mrozu, a ziemia nie jest twarda.

Jak pielęgnować budleję? Dzięki temu będzie pięknie rosła

Budleja jest wyjątkowa nie tylko ze względu na swoje kwiaty. To jedna z niewielu popularnych roślin, która preferuje twardą wodę. Możesz więc spokojnie wykorzystać do tego wodę z kranu lub deszczówkę z odrobiną wapnia. Podlewaj ją regularnie, szczególnie w czasie suszy. Podłoże cały czas musi być wilgotne, ale nie przelane.

Korzystne dla budlei będą zakopane w ziemi skorupki jajek. Ten naturalny nawóz wzbogaci glebę w wapń i dobrze wpłynie na rozwój krzewów. Możesz je też wysypać wokół rośliny.

Wiosną koniecznie przycinaj krzewy, ok. 20 centymetrów nad ziemią. Dzięki temu budleja będzie się rozkrzewiać i piękniej kwitnąć latem. W czasie przycinania usuń wszystkie suche i martwe pędy.

Choć jest to roślina odporna na choroby i szkodniki, zdarza się, że atakują ją przędziorki. Wtedy przyda się domowej roboty oprysk, np. z czosnku.

  • Kilka ząbków czosnku rozgnieć lub posiekaj. Wrzuć do dużego słoika.
  • Zalej ciepłą wodą i odstaw na 24 godziny.

Po tym czasie przelej do spryskiwacza i wykonaj oprysk. Miksturę możesz rozcieńczyć wodą w proporcji 1:1. Uważaj jednak na kwiaty.

Dobrze sprawdzi się też oprysk z gnojówki z pokrzywy. Jak go wykonać?

  • Około kilogram posiekanej pokrzywy zalej 10 litrami wody.
  • Przykryj i odstaw na 2 tygodnie.

Miksturą rozcieńczoną z wodą w proporcji 1:20 pryskaj roślinę przed otwarciem pąków. Gnojówką z pokrzyw możesz też podlewać krzewy.

Więcej o: