Kuna domowa. Jak się jej pozbyć? Skuteczne i proste sposoby, aby zniknęła z posesji na dobre

Kuna domowa to małe i niepozorne zwierzę, które potrafi wyrządzić naprawdę ogromne szkody. Szczególnie gdy niezauważona wślizgnie się do środka i rozgości w garażu czy na strychu. Jak pozbyć się kuny z domu? Znamy na to sprawdzone sposoby.

Kuny przegryzają kable, sieją spustoszenie, hałasują i zanieczyszczają miejsca, w których postanowiły się rozgościć. Choć są niewielkie i wyglądają niepozornie, nie wolno ich lekceważyć. Gdy tylko zauważysz oznaki ich obecności, takie jak bałagan czy hałas, sięgnij po sprawdzone sposoby na pozbycie się tego szkodnika. Te porady pomogą w uporaniu się z problemem.

Kuna domowa — jak zabezpieczyć przed nią dom i garaż? 

Kuna jest wyjątkowo sprytna. Potrafi przecisnąć się przez niewielki otwór, nawet na dużej wysokości. Dlatego dobrze jest odpowiednio zabezpieczyć piwnicę, strych czy garaż przed jej niechcianą wizytą. Uszczelnij poddasze i dach, w tym otwory wentylacyjne czy okienka. Możesz do tego wykorzystać stalowe kratki lub siatkę. Zlikwiduj szczeliny, przez które może przecisnąć się kuna.

Kleszcz Prosty oprysk na kleszcze. Przepis na spray, który je odstraszy

Jak się pozbyć kuny domowej? Domowe sposoby na odstraszenie

Skutecznym sposobem na odstraszenie kuny domowej są różnego rodzaju środki zapachowe. Pamiętaj, że kuna dość szybko się uczy, więc ważne jest wymienianie środków co jakiś czas. Dobrze sprawdzi się sierść psa i kota. Rozrzuć ją w miejscach, w których mogą pojawić się kuny. Najlepiej rób to w rękawiczkach, by nie pozostawić na sierści swojego zapachu. Niektórzy rozrzucają też odchody psów i kotów, choć jest to dość radykalny sposób na odstraszenie tego szkodnika.

Oprócz sierści dobrze sprawdzi się też kostka toaletowa. Możesz je zostawić w samochodzie lub na strychu, ale uważaj, by nie odnalazło ich twoje dziecko czy zwierzę domowe. Zapach odstraszający kuny ma też naftalina.

Dobrze sprawdzi się też hałas. Kuna ma bardzo wrażliwy słuch, więc by ją przegonić, możesz np. puszczać głośno muzykę. Szczególnie w dzień, gdy zwierzę śpi. W poszukiwaniu spokoju może sama wynieść się z twojego domu.

Sposób na ślimaki w ogrodzie Sposób na ślimaki w ogrodzie. Poznaj skuteczne triki ogrodników

Żywołapka na kuny. Sposób na usunięcie szkodnika

Gdy domowe sposoby nie zadziałają, warto sięgnąć po żywołapkę. To bezpieczny sposób na pozbycie się kuny, choć przed uruchomieniem pułapki warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Kuny boją się nowych i nieznanych rzeczy. Dlatego na początek warto pozostawić zablokowaną żywołapkę w miejscu bytowania lub w jego pobliżu. Do środka włóż przysmaki, które przyciągną zwierzę. Może to być jajko lub chleb z miodem. Odczekaj kilka dni, dopóki kuna nie przyzwyczai się do pułapki. Dopiero gdy jedzenie zniknie, odblokuj pułapkę z nowym przysmakiem. Pamiętaj, by nie pozostawiać ani na żywołapce, ani na jedzeniu swojego zapachu. Po złapaniu zwierzęcia wywieź je do lasu i wypuść.

Więcej o: