1500 zł mandatu za jazdę na hulajnodze. 26-latek zapomniał o przepisach ruchu drogowego

Przepisy ruchu drogowego, w tym te regulujące dopuszczalne prędkości, z jakimi mogą poruszać się kierujący pojazdami, dotyczą również hulajnóg elektrycznych. Boleśnie przekonał się o tym mieszkaniec Sulejówka, który w Okuniewie poruszał się z prędkością 73 km/h.

Przepisy ruchu drogowego dotyczą wszystkich kierujących pojazdami poruszającymi się na określonych drogach. Nie tylko kierowców samochodów, lecz także rowerzystów czy osób jadących na hulajnodze elektrycznej. Z pewnością zapomniał o tym 26-latek, który otrzymał mandat w wysokości 1500 zł. 

Zobacz wideo Pirat drogowy na hulajnodze. 26-latek jechał 73 km/h

Aż 1500 zł mandatu za jazdę na hulajnodze. Policjanci przypominają o ograniczeniu prędkości

W sobotę, 16 lipca nadzorujący ruch w gminie Halinów funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego prowadzili m.in. kontrolę przestrzegania ograniczeń prędkości. W Okuniewie, na drodze wojewódzkiej 637, zauważyli osobę poruszającą się hulajnogą elektryczną ze znaczną prędkością. Gdy ją zmierzyli, miernik wskazał 73 km/h. Jak zaznaczyli policjanci z Mińska Mazowieckiego, "to o 50 za dużo dla takiego kierującego w tym miejscu".

Na hulajnodze zatrzymano 26-latka z Sulejówka, który myślał, że może poruszać się z taką prędkością, jak inni kierujący. Tym bardziej że pojazd mu na to pozwalał. Policjanci rozwiali jednak wątpliwości mężczyzny. Otrzymał mandat w wysokości 1500 zł.

Policjanci przypomnieli też, że "przepisy ruchu drogowego zobowiązują kierowców hulajnóg elektrycznych do poruszania się drogą z maksymalną prędkością do 20 km/h".

Jakich przepisów należy przestrzegać, poruszając się na hulajnodze?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, kierujący hulajnogą elektryczną zobowiązany jest do poruszania się drogą lub pasem ruchu dla rowerów. Maksymalna dopuszczalna prędkość wynosi 20 km/h. Dodatkowo poruszający się tym pojazdem nie mogą korzystać z jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h. Gdy brakuje wyznaczonego pasa dla rowerów, kierujący hulajnogą może poruszać się chodnikiem wzdłuż jezdni, pod warunkiem że będzie poruszał się z prędkością zbliżoną do pieszego i ustępował mu pierwszeństwa.

Ponadto osoby kierujące hulajnogą elektryczną w wieku od 10 do 18 lat zobowiązane są do posiadania tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby powyżej 18 roku życia nie muszą posiadać takiego dokumentu.

Więcej o: