Nawóz do surfinii z naturalnych składników. Dzięki niemu kwiaty będą bujnie rosły

Surfinie to jedne z popularniejszych roślin balkonowych i ogrodowych. Ich bujne kwiaty są wspaniałą ozdobą. By pięknie rosły, warto sięgnąć po odpowiedni nawóz do surfinii. Jak go przygotować? Potrzebnych jest tylko kilka składników, które mamy w domu.

Surfinia nazywana jest czasem królową balkonów i ogrodów. Nie bez powodu. To jedna z najpopularniejszych roślin ozdobnych. Przyczyną jej niesłabnącej popularności są bujne kwiatostany. Jak dbać o tę roślinę, by jak najdłużej cieszyła nasze oko?

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Jak dbać o surfinie? Pielęgnacja i uprawa tych kwiatów jest prosta

Zanim zdecydujemy się na kupno kwiatów na balkon, warto poznać ich wymagania. Surfinie najlepiej czują się na balkonach czy tarasach skierowanych na południe. Potrzebują odpowiedniej dawki słońca, więc zacienione miejsce nie jest dla nich odpowiednie.

Surfinie podlewaj raz dziennie, wczesnym rankiem lub wieczorem. W upalny dzień rób to dwa razy dziennie, ale oszczędnie. Kwiaty te równie źle znoszą przesuszenie, jak przelanie. Donice powinny mieć otwory odprowadzające nadmiar wody. Jak najczęściej usuwaj też przekwitłe kwiaty, by roślina mogła wypuszczać kolejne.

Naturalny nawóz do surfinii. Dzięki niemu kwiaty będą bujne

Surfinia wymaga częstego nawożenia, nawet co drugi dzień. Najlepiej sprawdzą się specjalne środki, jest to bowiem roślina dość wymagająca. Pielęgnację warto uzupełnić domowymi nawozami. Ponieważ surfinie najlepiej czują się w podłożu kwaśnym, do ich podlewania możesz wykorzystać napar z fusów po kawie.

  • Resztki fusów zalej przegotowaną i odstaną wodą, zamieszaj.
  • Mieszanką podlej kwiaty jak zawsze.

Wysuszone fusy możesz też wysypać na wierzch podłoża lub wymieszać je z ziemią przed posadzeniem kwiatów.

Surfinie warto podlewać również wywarem ze skórek bananów. To wzbogaci glebę w potas, fosfor i inne składniki odżywcze, które korzystnie wpływają na rośliny kwitnące.

  • Skórkę od banana pokrój w kostkę, wrzuć do słoika i zalej gorącą wodą.
  • Zakręć i odstaw na 24 godziny.

Takim nawozem podlej kwiaty jak zwykle. Skórki możesz wykorzystać ponownie. Po prostu zalej je gorącą wodą i znów odstaw na 24 godziny. Innym ze sposobów na wykorzystanie skórki banana jest jej wysuszenie i zmielenie. Taki proszek możesz dodać do doniczki i wymieszać z wierzchnią warstwą podłoża.

Więcej o: