Nawóz z pokrzywy. Naturalny sposób na wzmocnienie i przyspieszenie wzrostu roślin. Jak go zrobić?

Domowe nawozy to popularny sposób na odżywienie roślin w ogrodzie czy na balkonie. Do ich przygotowania wykorzystuje się proste składniki dostępne od ręki. Jednym z nich jest nawóz z pokrzywy, popularnie zwany gnojówką. Jak go przygotować i jak stosować?

Zarówno doświadczeni, jak i początkujący ogrodnicy chętnie sięgają po domowe sposoby na pielęgnację roślin w domu czy ogrodzie. Naturalne i własnoręcznie przygotowane nawozy czy opryski to skuteczny sposób na pielęgnację naszych kwiatów i upraw. W tym celu doskonale sprawdzi się nawóz z pokrzywy. I choć jego zapach nie należy do najprzyjemniejszych, to potrafi działać prawdziwe cuda. Dzięki niemu rośliny będą rosły jak szalone. Sprawdź, jak go przygotować.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Nawóz z pokrzywy. Jakie ma właściwości?

Gnojówka z pokrzywy zawiera mnóstwo drogocennych składników, które wzmacniają nasze rośliny i przyspieszają ich wzrost. Do tego sprawia też, że stają się bardziej odporne na ataki szkodników, takich jak mszyce. Nic dziwnego. Pokrzywa to roślina o wspaniałych właściwościach, mimo to jest niedoceniana i traktowana jak pospolity chwast. To błąd! Od wieków stosuje się ją w lecznictwie i zielarstwie. Ma także zastosowanie w kosmetyce i kuchni, jest bowiem rośliną jadalną.

W liściach pokrzywy znaleźć można flawonoidy, betakaroten, witaminę C, potas, wapń, żelazo, fosfor. I to dzięki tym składnikom odżywczym nawóz z pokrzyw, dodatkowo wzbogacony w azot dzięki procesom fermentacji, jest prawdziwym skarbem dla naszych roślin.

Czyszczenie kostki brukowej nigdy nie było prostsze. Tym jednym środkiem usuniesz nie tylko chwast i mech Domowy sposób na chwasty. Pielęgnuj swój ogród bez użycia chemii

Jak przygotować nawóz z pokrzywy? Jak go stosować?

Przygotowanie gnojówki z pokrzyw jest banalnie proste. Potrzebujesz do tego młodych pędów, takich, które jeszcze nie zakwitły. Po ich uzbieraniu możesz zabrać się do roboty.

Oprysk na ogórki (zdjęcie ilustracyjne) Czym podlewać ogórki? Te nawozy sprawią, że będą zdrowo i obficie rosły

  • Potnij zebrane pędy pokrzywy na mniejsze części.
  • Umieść je na dnie dużego wiadra. Nie przesadź z ilością. Pojemnik nie może być wypełniony po same brzegi.
  • Zalej odstaną wodą, najlepiej deszczówką. Idealne proporcje pokrzywy względem wody to 1:10.
  • Wiadro przykryj ścierką, gazą lub siatką. Nie używaj pokrywki — musisz zapewnić gnojówce dostęp do tlenu.
  • Pojemnik odstaw w lekko zacienione miejsce, najlepiej jak najbardziej oddalone od domu. W czasie fermentacji gnojówka z pokrzywy zaczyna wydzielać bardzo nieprzyjemny zapach.

Nawóz mieszaj codziennie. Będzie gotowy, gdy z powierzchni wody znikną piana i bąbelki. Powinno to zająć od 14 do 21 dni. Tak przygotowanym nawozem możesz podlewać rośliny w ogrodzie czy na balkonie. Szczególnie sprawdzi się jako odżywka dla hodowanych w ogródku warzyw. Pamiętaj, żeby rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1:10. Po wymieszaniu w proporcji 1:20 gnojówkę możesz stosować jako oprysk na mszyce, przędziorki czy choroby grzybowe.

Więcej o: