Jak wyczyścić srebro? Użyj tych trzech produktów, a biżuteria odzyska dawny połysk

Srebro to jeden z najpopularniejszych materiałów używanych przy tworzeniu biżuterii. Jeśli często używasz wyrobów jubilerskich wykonanych właśnie z tego kruszcu, może pojawić się na nich ciemny nalot. Specjalistyczne mycie nie jest tanie. Zatem jak wyczyścić srebro w domu? Oto kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym zaoszczędzisz.

Najczęstszym problem, z jakim spotykają się posiadacze srebrnej biżuterii, jest pojawiający się na niej ciemny nalot. Osad jest wynikiem cząsteczek dwutlenku siarki wchodzącej w reakcję z kruszcem. Z tego powodu, aby metal zachował swój połysk, należy o niego szczególnie dbać. Domowe sposoby sprawdzą się w tym najlepiej. Jak wyczyścić srebro? Te sprawdzone triki skutecznie przywrócą twojej biżuterii dawny blask.

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Jak wyczyścić srebro? Użyj folii aluminiowej i soli

Jednym z najprostszych domowych sposobów na usunięcie ciemnego nalotu ze srebrnej biżuterii jest użycie folii aluminiowej i soli. Dzięki temu rozwiązaniu nie będziesz musiał przepłacać za specjalistyczne mycie, ani tracić czasu na męczące szorowanie. Wystarczy, że wyłożysz naczynie niewykonane z metalu cienką warstwą folii, a następnie wlejesz do niego litr wrzącej wody i wsypiesz 5 łyżek zwykłej soli kuchennej. Całość dokładnie wymieszaj, po czym zanurz biżuterię w powstałym płynie. Poczekaj, aż woda wystygnie i sprawdź, czy czarny nalot zniknął. Jeśli srebro jest mocno zabrudzone, cały proces może zająć nawet kilka godzin. Po wszystkim przemyj kosztowności ciepłą wodą z mydłem.

Domowe sposoby na czyszczenie srebra? Zalej biżuterię colą

Mało kto wie, że kwasy zawarte w większości popularnych gazowanych napojów skutecznie usuwają ciemny nalot ze srebra. Samo usuwanie osadu jest po prostu banalne. Kup colę dowolnego producenta i przelej ją do szklanki, lub innego niemetalowego naczynia. Zanurz biżuterię w napoju i poczekaj kilka godzin. Na sam koniec dokładnie przemyj kosztowności czystą wodą i osusz je przed włożeniem do szkatułki lub innego puzderka.

Czym wyczyścić srebro? Pomocna będzie soda oczyszczona i ocet

Kolejnym sprawdzonym sposobem na czyste srebro jest mieszanka złożona z sody oczyszczonej i octu. Wystarczy, że do jednego litra wody dodasz po łyżeczce obu substancji. Zanurz biżuterię w mieszance i zostaw ją tam na nie dłużej niż 15 minut. Po wyciągnięciu srebra przemyj je pod bieżącą wodą i osusz je ściereczką.

Więcej o: