Kiedy przycinać lawendę? Dzięki temu zabiegowi roślina będzie gęsta, a kwiaty okazałe

Lawenda to popularna roślina hodowana w ogrodach czy na balkonach. Choć nie jest trudna w uprawie, warto pamiętać o kilku ważnych krokach. Dzięki temu będzie pięknie rosła i cieszyła nas swoimi kwiatami. Kiedy przycinać lawendę i jak o nią dbać?

Lawendę warto hodować w ogrodzie czy na balkonie nie tylko ze względu na jej piękne kwiaty. To roślina miododajna, stosowana w aromaterapii czy ziołolecznictwie. Do tego jej zapach odstrasza komary i szkodniki, takie jak mszyce. Jej uprawa nie jest trudna, a jeśli będziemy odpowiednio ją pielęgnować i pamiętać o regularnym przycinaniu, będzie pięknie kwitła. Te porady pomogą o nią zadbać.

Zobacz wideo Wspaniały zapach w kilku postaciach. Co można wyczarować z lawendy?

Jak uprawiać lawendę? O tym warto pamiętać

Lawendę można sadzić bezpośrednio w ziemi lub w doniczce. Ważne, by zapewnić jej ciepłe i dobrze nasłonecznione miejsce oraz podłoże o odpowiedniej przepuszczalności. Krzewy regularnie odchwaszczaj i pamiętaj o odpowiednim podlewaniu. Rób to, gdy podłoże lekko przeschnie. Uważaj na przelanie, nadmiar wody może bowiem prowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Hodując lawendę w doniczce, pamiętaj o warstwie drenażu i odpowiednio dużej donicy, by roślina mogła prawidłowo rozwijać system korzeniowy.

Kiedy przycinać lawendę? Jak to zrobić?

Krzewy lawendy przycinaj 2 razy w roku. Możesz to robić wiosną, latem lub na początku jesieni. Przycinanie w marcu i kwietniu, przed rozpoczęciem okresu wegetacji, zapewni lawendzie odpowiedni kształt. Usuń wtedy wszystkie suche i uszkodzone pędy.

Latem, w lipcu i sierpniu, usuń przekwitające kwiaty. To pobudzi roślinę do ponownego kwitnienia i sprawi, że się zagęści. Ucięte kwiatostany możesz wysuszyć i wykorzystać np. do stworzenia własnoręcznie przygotowanych woreczków zapachowych do szafy. Kwiaty możesz też wykorzystać do stworzenia domowych kosmetyków.

Cięcie jesienne wykonuj na zmianę z wiosennym. To pomoże zabezpieczyć lawendę i zahartować ją zimą. Pamiętaj, by wykonywać je jak najwcześniej, najlepiej w drugiej połowie września. Dzięki temu rozwijające się po cięciu młode pędy nie zostaną uszkodzone przez przymrozki. Podczas wrześniowego przycinania, skróć młode pędy o połowę i nadaj krzewom odpowiedni kształt.

Cięcie, niezależnie od pory roku, wykonuj w ciepły i bezdeszczowy dzień. Pierwsze przycinanie lawendy wykonaj zaraz po zasadzeniu. Możesz wtedy usunąć kwiatostany, by pobudzić roślinę do wzrostu i rozwoju korzeni.

Więcej o: