Naturalny nawóz z bananów to sekret zdrowych i bujnych kwiatów. Przepis jest banalnie prosty

Domowe nawozy często sprawdzają się lepiej od swoich chemicznych odpowiedników. Nie dość, że są bardzo tanie, to w dodatku można je przygotować w banalny sposób. Rośliny, poddane takiej pielęgnacji będą rosły przez długi czas, a ich liście oraz kwiaty staną się piękne i bujne. Oto sprawdzony sposób na nawóz z bananów.

Naturalne nawozy stają się dość popularnymi odżywkami dla roślin. Zamiast wyrzucać resztek owoców lub np. kawy, możesz w prosty sposób użyć ich do pielęgnacji swojego ogrodu. Dzięki temu efekt bujnych kwiatów i liści będzie szedł w parze z ideą zero waste. Jak zrobić skuteczny nawóz z bananów? Znamy odpowiedź!

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Nawóz z bananów – naturalny sposób na bujne i piękne rośliny

Nawóz z bananów świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku roślin doniczkowych, jak i ogrodowych upraw. Nie dość, że jest bardzo skuteczny, to w dodatku kosztuje niewiele i można go przyrządzić w naprawdę prosty sposób. Za zdrowy wzrost roślin odpowiadają m.in. takie składniki jak: fosfor, potas i wapń. W bananie jest ich najwięcej w skórce owocu. Efektywny nawóz z tej części rośliny można przygotować na kilka sposobów.

Pierwszy z nich polega na przygotowaniu tzw. kiszonki. Pokrojoną skórkę banana umieść w słoiku i zalej przegotowaną, ostudzoną wodą. Resztki owocu powinny być w niej zanurzone przez około dwa tygodnie. Pamiętaj, aby co jakiś czas przemieszać substancję. Po tym czasie rozcieńcz kiszonkę wodą. Tak powstałą substancją możesz bezpośrednio podlewać swoje rośliny. Jeśli jednak potrzebujesz nawozu wcześniej niż za dwa tygodnie, dobrym rozwiązaniem będzie wysuszenie skórek banana, a następnie zmielenie ich. Drobny proszek wymieszaj z wodą i odczekaj kilka dni. Możesz nią podlewać rośliny w ten sam sposób co kiszonką. 

Domowe sposoby na nawóz do roślin. Włóż skórkę banana do ziemi

Najszybszym sposobem na nawożenie roślin skórką od banana jest włożenie jej bezpośrednio do otaczającej je ziemi. W ten sposób rozkładający się owoc będzie stopniowo uwalniał zawarte w swoim składzie minerały. Możesz także wysuszyć skórkę, zmielić ją, a powstałym w ten sposób proszkiem obsypać liście oraz zmieszać z gruntem. Pamiętaj, aby zarówno skruszona, jak i świeża łupina owocu znajdowała się naprawdę blisko nawożonych roślin, aby pierwiastki odpowiadające za zdrowy i bujny wzrost dotarły do ich korzeni.

Więcej o: