Dlaczego hortensje nie kwitną? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów. Oto 5 najpopularniejszych

Choć wbrew pozorom hortensje nie są trudne w uprawie, zdarzają się pomyłki, które sprawiają, że rośliny marnieją. By rosły zdrowo i cieszyły nas pięknymi kwiatami, warto sprawdzić, jakich błędów nie popełniać.

Hortensje to bardzo lubiane krzewy w naszych ogrodach. Swoją popularność zawdzięczają swoim kwiatom. I jak każda roślina, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, jakich błędów nie popełniać, by hortensje pięknie kwitły.

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Najczęstsze błędy w uprawie hortensji. Pamiętaj o tym, zanim posadzisz krzewy

Najważniejszy błąd, który sprawia, że hortensje nie rosną, to nieodpowiednio dobrane stanowisko. Zanim posadzisz krzewy w ogrodzie, wybierz dla nich właściwe miejsce. Hortensje najlepiej czują się w półcieniu. Ostre słońce im nie służy.

Kolejnym błędem jest niewłaściwe podłoże. Hortensje lubią kwaśną glebę. Przed zasadzeniem odpowiednio ją przygotuj. Wcześniej namocz dokładnie bryłę korzeniową, a po posadzeniu obficie podlej. Najlepszym terminem do sadzenia hortensji jest jesień.

Dlaczego hortensje nie kwitną? Oto możliwe przyczyny

Nieodpowiednie nawożenie lub jego brak to również popularny błąd popełniany w uprawie hortensji. Roślina potrzebuje regularnego i odpowiedniego odżywiania, które warto zacząć wiosną, jeszcze przed kwitnieniem. W sezonie wegetacyjnym stosuj nawozy bogate w azot. Dobrze sprawdzi się gnojówka z pokrzyw.

By krzew cieszył pięknymi kwiatami, musisz pamiętać o jego regularnym cięciu i o tym, by robić to prawidłowo. W przypadku hortensji ogrodowych przycinaj tylko przekwitły kwiatostan. Uważaj, by nie usunąć pąka wierzchołkowego. Rób to najpóźniej wczesną jesienią, by pędy nie przemarzły. Hortensję bukietową możesz przyciąć wiosną, by pobudzić ją do wytwarzania nowych pędów.

Nawet rośliny odporne na mróz potrzebują odpowiedniej ochrony przed chłodem. Przemarznięte zimą pędy nie zakwitną latem. Przed nadejściem chłodu pamiętaj o zabezpieczeniu krzewów specjalną agrowłókniną, kartonem lub słomą.

Więcej o: