Jęczmień na oku. Skąd się bierze i jak się go szybko pozbyć? Pomogą domowe sposoby

Jęczmień na oku powstaje na skutek miejscowego zakażenia gronkowcami, najczęściej na powiece i przy gruczołach rzęskowych. Pojawia się znienacka i sprawia przy tym sporo kłopotu. Jak szybko pozbyć się jęczmienia z oka?

Rano po przebudzeniu zauważyliście na powiece mały zaczerwieniony guzek wielkości ziarenka zboża? To prawdopodobnie jęczmień. Na szczęście w pozbyciu się go pomogą domowe sposoby. A by uniknąć ponownego zakażenia, warto zastosować się do kilku ważnych porad.

Zobacz wideo Czy obrączka wyleczy jęczmień? [NaZdrowie]

Jęczmień na oku. Dlaczego się pojawia i jak mu zapobiegać?

Jęczmień na oku to grudkowy ropień wywoływany przez miejscowe zakażenie bakteriami gronkowca. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, pod warunkiem że problem nie jest ignorowany. Pierwszym objawem jest lekko swędzące lub bolące zaczerwienienie na powiece. Po jakimś czasie w tym miejscu pojawia się wypełniona ropną wydzieliną krosta. Przyczyną są bakterie, które przedostają się do błony śluzowej przez pocieranie powiek brudnymi rękami, niedokładne usuwanie makijażu czy podrażnienia śluzówki oka. Zakażeniom czasem sprzyja noszenie soczewek kontaktowych.

Jak zapobiegać powstawaniu jęczmienia? Przede wszystkim, nie pocieraj i nie dotykaj powiek brudnymi rękami. Unikaj przebywania w zadymionych pomieszczeniach, by nie podrażniać śluzówki. Nie pożyczaj też kosmetyków do oczu. Jeśli używasz soczewek, pamiętaj o ich regularnym dezynfekowaniu. Nie wkładaj ich brudnymi rękami. 

Jak szybko pozbyć się jęczmienia z oka? Pomogą domowe sposoby

Jeśli zauważysz jęczmień na powiece, pamiętaj, by pod żadnym pozorem go nie wyciskać. Choć to kuszące, lepiej pozostawić ropień w spokoju i poczekać, aż sam pęknie. Proces ten możesz przyspieszyć domowymi sposobami.

Jednym z najpopularniejszych sposobów na jęczmień jest pocieranie chorego miejsca obrączką ze złota. Jego skuteczność nie wynika z materiału, z jakiego wykonana jest biżuteria, lecz z samego procesu pocierania. Odblokowuje to ujścia gruczołów i zwiększa przepływ krwi. Pamiętaj, by jęczmień pocierać zdezynfekowaną obrączką i robić to delikatnie. Możesz założyć jednorazowe rękawiczki, a do dezynfekcji wykorzystać mydło lub alkohol.

Innym ze sposobów na złagodzenie zmian jest okład z ciepłego jajka. Ugotuj jajko na twardo, a następnie owiń je w czystą chusteczkę lub ściereczkę. Takim kompresem delikatnie pocieraj jęczmień.

W pozbyciu się jęczmienia pomogą też okłady z rumianku, nagietka lub zielonej herbaty. Jak je wykonać?

  • Zaparz mocną herbatę lub napar ziołowy.
  • W przestudzonym płynie namocz wacik kosmetyczny.
  • Taki kompres przykładaj do powieki i pozostaw na kilka lub kilkanaście minut. Okłady z ziół stosuj kilka razy dziennie.

Jeśli problem często powraca lub utrzymuje się dłużej, skonsultuj się z lekarzem.

Więcej o: