Kiedy sadzić truskawki? W tym terminie wyhodujesz obfite i najsmaczniejsze zbiory

Większość owoców wyhodowanych w ogrodzie zwykle jest o wiele smaczniejsza od tych, które można kupić w sklepie. Kiedy sadzić truskawki, żeby urosły bujne i zdrowe? Poznaj najlepszy okres na ich uprawę, a także pożyteczne wskazówki, dzięki którym twoje plony będą naprawdę pyszne.

Truskawki nie są szczególnie trudne w uprawie, jednak znajomość okresów, w których najlepiej je sadzić, jest szczególnie ważna. Na polskim rynku dostępne są najczęściej trzy rodzaje tych bylin: zielone, frigo i doniczkowe. Każda z nich wymaga innej pielęgnacji. Kiedy sadzić truskawki i jak o nie dbać, żeby bujnie rosły? Oto kilka wskazówek.

Zobacz wideo Jak mrozić owoce? Jak usunąć plamę z truskawek? Jak pozbyć się pestek z czereśni? Rozwiązujemy letnie problemy

Kiedy sadzić truskawki na balkonie, a kiedy w ogrodzie? Najlepsze okresy dla każdego rodzaju byliny

Truskawki frigo to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj tego owocu wśród sadowników. Od ich zasadzenia, do owocowania mija zaledwie od 8 do 10 tygodni. Byliny tego typu można sadzić od marca aż do czerwca. W ten sposób ochronimy rośliny przed potencjalnymi przymrozkami.

W przypadku zielonych sadzonek należy wybrać jeden z dwóch najlepszych okresów na zasadzenie ich. Jest to wczesna wiosna lub późna jesień. Natomiast truskawki doniczkowe, które chcemy umieścić na balkonie, powinniśmy posadzić od marca do maja lub od lipca do października. 

Jak sadzić truskawki w ogrodzie? Pomocne wskazówki

Truskawki najlepiej sadzić w lekko kwaśnej glebie. Jej współczynnik pH powinien wynosić od 5,5 do 6,5. Z tego powodu dobrze jest odpowiednio przygotować ziemię, przed zasadzeniem w niej bylin. Na kilka tygodni przed sianiem nawieź podłoże, używając naturalnych sposobów, np. kompostu lub obornika. Parę dni przed sadzeniem przekop rabatę i odpowiednio ją nawodnij. Pamiętaj, aby zostawić 50-centymetrowy odstęp między rzędami. Każda bylina powinna mieć wystarczająco dużo miejsca na rozrost. Zwykle jest to około 30 centymetrów. 

Więcej o: