Teraz możesz dostać mandat nie tylko od policji. Weszła w życie nowelizacja prawa o ruchu drogowym

Od wtorku 26 lipca, już nie tylko policja może wystawiać mandaty. Kierowcy mogą być karani za wykroczenia w ruchu drogowym również przez... straż graniczną. Niektóre kary finansowe mogą sięgać nawet 2500 złotych! Zobacz, za co grozi tak wysoka grzywna.

Od 26 lipca straż graniczna może wystawiać mandaty, wynoszące nawet 2500 złotych. Skąd pomysł na tę zmianę? Do tej pory funkcjonariusze mogli zatrzymywać podejrzanych kierowców, jednak do nałożenia kary finansowej musieli zwrócić się o pomoc policji. Po zmianie przepisów nie ma już takiej potrzeby.

Zobacz wideo 13 tysięcy złotych mandatu i 28 punktów karnych dla motocyklisty

Zmiany w przepisach dotyczących mandatów. Na czym polegają?

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 4 lipca 2022 roku, straż graniczna dostała uprawnienia do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Funkcjonariusze mogą ukarać kierowców za:

  • spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym na skutek niezachowania należytej ostrożności — mandat do 2500 zł,
  • naruszanie praw pieszych, np. wymuszając pierwszeństwo na pasach — mandat do 1500 zł,
  • naruszanie zakazu wyprzedzania — mandat do 1000 zł,
  • poruszanie się pojazdem oznakowanym jako uprzywilejowany — areszt 14 dni lub grzywna,
  • objeżdżanie zapór na przejazdach kolejowych i wjeżdżanie na przejazdy kolejowe — mandat do 2000 zł.

Z jakiego powodu strażnicy graniczni mogą zatrzymać pojazd? Pamiętaj o dokumentach

Strażnicy graniczni mogą kontrolować pojazdy nie tylko na obszarach przygranicznych, a na terenie całej Polski. Aby zatrzymać podejrzanego kierowcę, funkcjonariusze, w odróżnieniu od policji, muszą być w pełni umundurowani. W trakcie kontroli pogranicznik ma prawo sprawdzić takie dokumenty jak ubezpieczenie, dowód rejestracyjny, a także może zbadać zawartość bagażnika. Ważną kwestią, na którą strażnicy graniczni zwracają najczęściej uwagę, jest stan techniczny pojazdu. Jeśli samochód nie spełnia wymogów, funkcjonariusze mogą wystawić mandat w wysokości 2500 złotych.

Więcej o: