Zasada opodatkowania prezentów weselnych jest stosunkowo prosta – im droższy podarunek, tym większą kwotę należy od niego odprowadzić. Na złożenie odpowiedniego formularza mamy tylko 6 miesięcy. Za brak udokumentowania darowizny grożą kary wynoszące 20% kwoty prezentu. Jest jednak jedna grupa podatkowa, która jest całkowicie zwolniona z tego obowiązku.
Nowożeńcy chcący odprowadzić podatek od darowizny powinni dobrze znać wartość otrzymanych prezentów. To właśnie od niej zależy, czy para młoda będzie w ogóle musiała zawiadamiać Fiskus. Wszystko zależy od łącznej ceny otrzymanych podarków, a także tego, kto je wręczał.
Należy także pamiętać, że prezenty otrzymywane od tej samej osoby ulegają zsumowaniu z ostatnich 5 lat. Dobrze jest więc wiedzieć, od kogo wcześniej otrzymaliśmy kosztowną darowiznę, przy odbieraniu weselnych podarunków.
Istnieją osoby, które są całkowicie zwolnione z obowiązku odprowadzania podatku od darowizny. Niezależnie od wartości prezentu, tzw. grupa "0" nie musi martwić się opłatami, jeśli tylko zawiadomi o tym urząd skarbowy. Wliczają się do niej małżonka, zstępni (syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (matka, ojciec, dziadkowie), pasierbowie, rodzeństwo, a także macocha bądź ojczym. Po wypełnieniu właściwego formularza, członkowie tej grupy zostaną całkowicie zwolnieni z podatku od darowizny.