Nowożeńcy często zapominają o zapłacie tego podatku. Może im grozić wysoka kara. Jak jej uniknąć?

Pieniądze w kopercie, jako prezent weselny, są bardzo wygodnym rozwiązaniem zarówno dla gości, jak i pary młodej. Ten podarunek stał się już poniekąd ślubną tradycją. Jednak mało kto wie, że od tych upominków należy odprowadzić podatek od darowizny. Do kiedy należy to zrobić?

Zasada opodatkowania prezentów weselnych jest stosunkowo prosta – im droższy podarunek, tym większą kwotę należy od niego odprowadzić. Na złożenie odpowiedniego formularza mamy tylko 6 miesięcy. Za brak udokumentowania darowizny grożą kary wynoszące 20% kwoty prezentu. Jest jednak jedna grupa podatkowa, która jest całkowicie zwolniona z tego obowiązku. 

Zobacz wideo Jak zmieni się nasza pensja po 1 lipca 2022 roku? Pytamy wiceministra Sobonia

Wartość prezentów jest bardzo ważna. Wyróżnione są trzy progi

Nowożeńcy chcący odprowadzić podatek od darowizny powinni dobrze znać wartość otrzymanych prezentów. To właśnie od niej zależy, czy para młoda będzie w ogóle musiała zawiadamiać Fiskus. Wszystko zależy od łącznej ceny otrzymanych podarków, a także tego, kto je wręczał.

  • I grupa podatkowa (teściowie, zięć, synowa) - 9637 zł
  • II grupa podatkowa (członkowie dalszej rodziny, czyli ciotki i wujkowie) - 7276 zł
  • III grupa podatkowa (najdalsi członkowie rodziny i osoby niespokrewnione) - 4902 zł.

Należy także pamiętać, że prezenty otrzymywane od tej samej osoby ulegają zsumowaniu z ostatnich 5 lat. Dobrze jest więc wiedzieć, od kogo wcześniej otrzymaliśmy kosztowną darowiznę, przy odbieraniu weselnych podarunków.

Ta grupa jest zwolniona z podatku od darowizny - niezależnie od wartości prezentu!

Istnieją osoby, które są całkowicie zwolnione z obowiązku odprowadzania podatku od darowizny. Niezależnie od wartości prezentu, tzw. grupa "0" nie musi martwić się opłatami, jeśli tylko zawiadomi o tym urząd skarbowy. Wliczają się do niej małżonka, zstępni (syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (matka, ojciec, dziadkowie), pasierbowie, rodzeństwo, a także macocha bądź ojczym. Po wypełnieniu właściwego formularza, członkowie tej grupy zostaną całkowicie zwolnieni z podatku od darowizny.

Więcej o: