Jak prać buty w pralce, aby ich nie uszkodzić? Dzięki tym prostym zasadom będą czyste i pachnące

Najprostszym sposobem na wyczyszczenie zabrudzonego obuwia wydaje się wypranie go w pralce. I choć faktycznie to rozwiązanie nie zajmuje dużo czasu i jest skuteczne, warto wcześniej dowiedzieć się, jak prać buty w pralce, by ich nie zniszczyć.

Nie wszystkie zabrudzenia z butów da się usunąć szczotką i wilgotną ściereczką. Wtedy często wrzucamy je do pralki, wlewamy detergent, ustawiamy pierwszy lepszy program - i kończymy ze zniszczonym obuwiem. Zanim zabierzesz się za pranie butów, sprawdź, jak robić to prawidłowo. Dzięki tym poradom buty będą jak nowe.

Zobacz wideo Nieprzyjemnie pachnące buty to dość spory kłopot. Z tym trikiem pozbędziesz się uciążliwego problemu!

Czy buty można prać w pralce? Zanim wrzucisz, sprawdź.

Nie wszystkie buty nadają się do prania w pralce. Zapomnij o praniu butów skórzanych, zamszowych i z drobnymi zdobieniami i elementami. Lepiej nie pierz butów klejonych i na obcasie. Zawsze sprawdzaj metkę i zalecenia producenta. Obuwie, którego nie można prać, wyczyść tradycyjnym sposobem. Pozbądź się zabrudzeń, takich jak błoto czy piach, przy pomocy specjalnej szczotki do butów. Plamy usuń wilgotną ściereczką lub miękką gąbką zamoczoną w wodzie z dodatkiem odrobiny płynu do mycia naczyń.

Trzymasz pędzle do makijażu w łazience? Lepiej włóż je do zamrażalnika!Trzymasz pędzle do makijażu w łazience? Lepiej włóż je do zamrażalnika!

Jak prać buty w pralce? Pamiętaj o tych kilku prostych zasadach

Przed wrzuceniem butów do pralki, pozbądź się większych zabrudzeń, jak błoto, piach czy kamienie, które utknęły w podeszwie. Dzięki temu unikniesz uszkodzeń bębna.

Wyciągnij sznurówki i, jeśli to możliwe, wkładki. Wyczyść je ręcznie w misce z dodatkiem np. płynu do mycia naczyń lub wrzuć do woreczka na pranie. Wstępnie oczyszczone buty również włóż do worka na pranie lub starej poszewki na poduszki.

Buty wrzuć do pralki. Do środka dorzuć też stary ręcznik. Dzięki temu unikniesz hałasu, uszkodzenia pralki i zniszczenia butów, które będą obijać się o bęben.

ZlewWrzuć kapsułkę do prania do zlewu i zalej wrzątkiem. Poznaj banalny trik

Ustaw program na pranie delikatne, najlepiej w temperaturze 30 lub maksymalnie 40 stopni. Wybierz niskie obroty i wyłącz wirowanie. Program nie powinien być dłuższy niż 30 minut. Buty nie mogą zbyt długo pozostawać w wodzie, bo może to spowodować ich rozklejenie. Nie używaj płynu zmiękczającego i wybierz łagodny detergent.

Po wypraniu zadbaj o dokładne wysuszenie butów. Postaw je w przewiewnym miejscu i nie wystawiaj ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które mogą powodować żółknięcie. Do środka możesz włożyć suche ręczniki lub stare gazety, ale uważaj, by nie zafarbowały białych butów. Gdy już wyschną, możesz spryskać wkładki i wnętrze butów środkiem dezynfekującym, który pomoże pozbyć się bakterii.

Więcej o: