Szklanka tego napoju nawadnia lepiej niż woda. Sprawdź, po co warto sięgać w czasie upałów

Wszyscy wiemy, że regularne nawadnianie organizmu jest kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Szczególnie w czasie upałów, ale nie tylko. Sięganie po szklankę wody wydaje się najlepszą opcją, ale nie jedyną. Okazuje się, że są napoje, które nawadniają lepiej od niej.

O odpowiednie nawodnienie powinniśmy dbać szczególnie latem, gdy upały zwiększają utratę wody z organizmu. Nie każdy jest fanem zwykłej wody, a sięganie po słodzone soki czy napoje gazowane nie jest najlepszym wyborem. Sprawdź, co nawadnia lepiej niż woda i po co warto sięgać w czasie upałów. 

Zobacz wideo Proste triki przyniosą wam ulgę w upały

Te napoje nawadniają lepiej niż woda. Zdrowe alternatywy

Gdy nasz organizm potrzebuje solidniejszego nawodnienia, warto sięgnąć nie tylko po wodę, lecz także po napoje zawierające w swoim składzie białko, tłuszcze czy minerały. Oto niektóre z nich.

  • Mleko, dzięki zawartości białka, tłuszczu czy cukru w postaci laktozy, pomaga utrzymać nawodnienie na dłużej. Zawiera również sód, który zatrzymuje wodę w organizmie.
  • Podobnie jak mleko zadziałają doustne roztwory nawadniające czy elektrolity. Możesz też sięgnąć po napoje izotoniczne, ale pamiętaj, by uważać na ich skład, w szczególności na zawartość cukru.
  • Zamiast po wodę, możesz sięgnąć po herbatę bezkofeinową. W szczególności sprawdzi się zielona lub ziołowa, zawierają one bowiem przeciwutleniacze czy witaminy i minerały. Wbrew pozorom, w upały świetnie sprawdzi się gorąca herbata.
  • Woda kokosowa jest świetną alternatywą dla słodzonych napoi i soków owocowych. Ma właściwości antyoksydacyjne i uważana jest za naturalny napój izotoniczny, który doskonale nawadnia organizm.

Jakie napoje odwadniają organizm? Unikaj ich w upały

Czego lepiej unikać, by nie odwodnić organizmu? Przede wszystkim, nie sięgaj po colę i inne napoje gazowane. Choć gaszą pragnienie, dostarczają przy okazji organizmowi potężną porcję cukru, a to z kolei sprawia, że zwiększa się zapotrzebowanie na wodę. Z tego powodu lepiej unikaj też napoi energetycznych.

Picie kawy w rozsądnych ilościach nie jest szkodliwe dla zdrowia. Problem pojawia się wtedy, gdy sięgamy po nią kilka razy dziennie. Kawa ma działanie moczopędne i nadmiar może prowadzić do wypłukania z organizmu pierwiastków, takich jak sód czy magnez. Wtedy po każdej filiżance możesz sięgać po szklankę wody. Dzięki temu unikniesz odwodnienia.

Więcej o: