Jak ochłodzić mieszkanie w upał? 5 sprawdzonych sposobów na wysokie temperatury

Wysokie temperatury w lecie sprawiają, że mieszkanie szybko się nagrzewa. Jest to wysoce niekomfortowe dla osób, które większość dnia spędzają w domu. Jak ochłodzić mieszkanie w upał? Przedstawiamy 5 sprawdzonych sposobów, które pozwolą cieszyć się chłodem w Twoim domu.

Letnie dni są szczególnie trudne dla osób, które spędzają dużo czasu w nagrzanych pomieszczeniach i czują się tak, jakby żar z nieba lał się prosto na nich. Jest to wysoce niekomfortowe i może prowadzić do przegrzania organizmu, kłopotów z oddychaniem i innych problemów zdrowotnych. Okazuje się, że istnieją proste triki, dzięki którym można obniżyć temperaturę domu i odczuć ulgę.

Jak ochłodzić mieszkanie w upał? Te domowe sposoby pozwolą Ci cieszyć się niższą temperaturą w gorące, letnie dni.

Jeśli w sezonie wakacyjnym spędzasz sporo czasu w mieszkaniu, z pewnością zastanawia Cię, jak można je ochłodzić. Wielu z nas w upalne dni szuka sposobów na obniżenie temperatury w domu. Specjalnie dla Ciebie przychodzimy z rozwiązaniem — przygotowaliśmy 5 rad, dzięki którym lipcowe i sierpniowe upały staną się mniej dokuczliwe.

1. Otwieranie okien na noc

O dopływ świeżego powietrza powinniśmy dbać niezależnie od pory roku. Warto pozostawiać otwarte okna na noc, ponieważ podczas snu zbyt wysoka temperatura źle wpływa na nasz organizm — pocimy się i trudno jest nam się odpowiednio wyspać.

2. Montaż białych zasłon

Białe tkaniny posiadają wiele zalet, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Co najważniejsze, nie przyciągają promieni słonecznych, a jeśli są grube, nie pozwalają gorącemu powietrzu przedostać się do pomieszczenia. Należy przy tym pamiętać, żeby zamykać okna w dzień i otwierać je dopiero wieczorem, gdy temperatura powietrza na zewnątrz będzie już dużo niższa.

3. Rośliny pomagające obniżyć temperaturę

W obniżeniu temperatury pomieszczenia idealnie sprawdzi się hodowla roślin, które posiadają funkcje chłodzące. Są to m.in. winorośl i bluszcz. Jeśli kochasz zieleń w mieszkaniu, te rośliny będą dla Ciebie idealne. Ich kolejną zaletą jest to, że oprócz upiększenia naszych parapetów przysłonią okna, dzięki czemu zabezpieczą je przed przedostaniem się dodatkowych promieni do pomieszczenia.

Zobacz wideo Jak zabezpieczyć rośliny na czas urlopu?

4. Woda, woda i jeszcze raz woda!

Należy pamiętać, by codziennie wypijać co najmniej 2 l wody dziennie, a podczas upałów jeszcze więcej! W ochłodzeniu z pewnością pomogą nam też chłodne prysznice, czy moczenie stóp w chłodnej wodzie.

5. Ograniczenie liczby włączonych urządzeń 

Jeśli nie ma takiej potrzeby, warto powstrzymać się przed włączaniem piekarnika, telewizora czy lamp w upały. Są one dla nas dodatkowym źródłem ciepła, gdyż sprzęt kuchenny i żarówki wydzielają ogromne ich ilości.

Dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z domowymi sposobami na ochłodzenie mieszkania? Dzięki powyższym radom upał już nie będzie Ci straszny!

Triki przedstawione powyżej są stosowane przez ludzi już od bardzo wielu lat, często są też przekazywane jako rady z pokolenia na pokolenie. Wierzymy, że ich stosowanie pomoże Ci zwalczyć skwar panujący w domowych pomieszczeniach i pozwoli cieszyć się tegorocznym latem w spokoju i delikatnej ochłodzie.

Więcej o: