Co sadzić w sierpniu? Te rośliny warto zacząć uprawiać już teraz

Sierpień to nie tylko miesiąc zbiorów czy relaksu w ogrodzie w otoczeniu kwitnących kwiatów. To także dobry moment na rozpoczęcie uprawy roślin, które zbierzemy latem. Co sadzić w sierpniu?

Sierpień to ostatni miesiąc wakacji, zwiastujący zbliżający się koniec lata. Dlatego wydawać by się mogło, że to nie najlepszy moment na sadzenie czy wysiewanie roślin w ogrodzie. Okazuje się jednak, że jest wprost przeciwnie. Oto jakie rośliny możemy sadzić w sierpniu i jakie prace ogrodowe możemy wykonać.

Zobacz wideo Miniszklarnia z plastikowej butelki. Dowiedz się, jak stworzyć domową rozsadę ziół

Co sadzić w sierpniu? Kwiaty i krzewy w ogrodzie

Sierpień to najlepszy miesiąc na posadzenie w ogrodzie roślin dwuletnich i na rozsady. Należą do nich m.in.:

  • bratki,
  • niezapominajki,
  • malwy,
  • dzwonki ogrodowe,
  • stokrotki.

Pod koniec sierpnia możesz wysiać cebule krokusów jesiennych czy narcyzów.

Druga połowa miesiąca to dobry czas na posadzenie krzewów i drzew uprawianych w donicach. Mowa m.in. o cyprysikach czy jałowcach, ale także różanecznikach, ostrokrzewach czy berberysach. Późnym latem warto posadzić w ogrodzie iglaki. Koniec lata to też doskonały moment na przycięcie drzew owocowych. Z wiśni, jabłoni, czereśni czy gruszy usuń część gałęzi, które ograniczają dopływ światła do owoców.

Jakie jeszcze rośliny wysiewać w sierpniu? Ciesz się jesiennymi zbiorami

W sierpniu warto wysiać te rośliny, które będziemy zbierać jesienią. Możesz wtedy zasiać sałatę, botwinę, rzodkiewkę czy zioła. Kalarepę możesz sadzić aż do jesieni, a dzięki niższym temperaturom warzywo będzie słodsze. Najpóźniej do połowy miesiąca wysiej cebulę i koper, by zdążyły wyrosnąć przed pierwszymi przymrozkami.

Na początku sierpnia możesz zasiać szpinak, który lepiej czuje się w uprawie jesiennej niż wiosennej. Dobrze też znosi przymrozki. Rośliny takie jak roszponka, rukola czy rzodkiewka możesz sadzić przez cały miesiąc, ponieważ dobrze znoszą niższe temperatury. Pamiętaj o regularnym usuwaniu chwastów, spulchnianiu gleby i podlewaniu roślin zgodnie z ich potrzebami.

Więcej o: