Jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy? Zahamujesz problem jedząc te produkty

Kiedy zaczynasz gubić je, to ewidentny znak, że coś niedobrego dziele się w twoim organizmie. Jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy. Warto wiedzieć, skąd czerpać cenne składniki i jak wzbogacić swoją dietę, by odżywić i zregenerować swoje kosmyki.

Sposób odżywiania wpływa niewątpliwie na nasze zdrowie fizyczne, ale i stan ducha. Dzięki niemu mamy więcej lub mniej sił witalnych. Jedząc, odżywiamy nie tylko nasz brzuch, ale cały organizm, każdy jego zakamarek. Organizm z kolei buntuje się, jeśli ma czegoś w nadmiarze, ale tym bardziej da znać, jeśli nie jest z nim tak, jak powinno, np. kiedy nam czegoś brakuje. To przedkłada się na stan skóry, włosów i paznokci. Jest obrazem tego czy nasz styl odżywiania jest prawidłowy.

Zobacz wideo Agata Rubik ścięła włosy

Jakie witaminy brakuje, gdy wypadają włosy?

Jedną z przyczyn jest brak witaminy D, która stymuluje mieszki włosowe i przyczynia się do ich wzrostu. Witamina B7 zwana biotyną też może mieć związek z utratą włosów, podobnie witamina A i jej niedobór osłabi nasz system odpornościowy i sprawi, że włosy zaczną wypadać. Niedotleniony odpowiednio organizm np. z uwagi na niedobry żelaza też nie pozwoli rosnąć bujnie włosom, a raczej dał sygnał w postaci znikających kosmyków.

Gdzie znaleźć witaminy potrzebne do wzmocnienia włosów?

Najczęściej szukamy za daleko, mając pod nosem produkty naturalne w naszym pożywieniu. Możemy ich używać na co dzień bez dodatków, lub sporządzać z nich potrawy. Koloru, błysku i zdrowia twoim włosom doda:

  • szpinak i brokuły zawierają witaminy A i C, pomagają w produkcji sebum niezbędnego do odbudowy mieszków włosowych, wszystkie warzywa ciemnozielone są również źródłem białka i żelaza
  • ryby (łosoś, makrela) i zwarte w nich kwasy tłuszczowe omega 3 wzmocnią i odbudują strukturę włosów
  • awokado i orzechy dobre baza do wielu dań, zawierają dużo witamin i minerałów, pozwalają nawilżyć twoje włosy od wnętrza
  • ziemniaki i jagody, rośliny strączkowe mają cynk, żelazo  oraz konieczną do wzmocnienia połamanych końcówek, biotynę
  • jajko posiada lecytynę przydatną włosom do zwiększenia objętości

Lato i duża ilość słońca przesusza włosy. Dobrze zbilansowana dieta bogata w potrzebne witaminy A i C oraz selen pomoże odzyskać blask i objętość. A jeśli domowe sposoby zawiodą, trzeba udać się do lekarza, bo czasem wypadanie włosów, jest symbolem jakiegoś poważniejszego schorzenia.

Więcej o: