Jak wyczyścić srebro? Trzy sprawdzone sposoby, dzięki którym twoja biżuteria znowu będzie lśnić

Przedmioty wykonane ze srebra są wyrobami delikatnymi, szczególnie narażonymi na osadzanie się na nich brudu. Zanieczyszczona biżuteria z tego surowca wygląda nieestetycznie, a chcielibyśmy, by jak najdłużej mogła cieszyć nasze oko. Jak wyczyścić srebro? Oto trzy domowe sposoby, które Ci w tym pomogą!

Kiedy kupujemy lub otrzymujemy w prezencie srebrną biżuterię, chcemy, aby jak najdłużej mogła ona lśnić i cieszyć nasze oko. Niestety, z czasem okazuje się, że zabrudzenia osadzające się na wyrobach niszczą estetykę przedmiotu, a co za tym idzie, psują jego wygląd. Przedstawiamy trzy domowe sposoby, które pomogą Ci w oczyszczeniu srebra!

Jak wyczyścić srebro? Postaw na sodę oczyszczoną

Najprostszym i prawdopodobnie najlepiej znanym środkiem czyszczącym srebro jest soda oczyszczona i woda. Wystarczy połączyć ze sobą te dwa składniki, tworząc gęstą papkę, zanurzyć w niej zabrudzony przedmiot i spokojnie czekać na efekty. 

Zastosowanie pasty do zębów — czy to działa?

Okazuje się, że pomocą przy zabrudzeniach na srebrze może być pasta do zębów. Wystarczy nanieść ją gąbką do naczyń lub szmatką na przedmiot i go nią wyczyścić. Należy przy tym pamiętać, że metoda ta najczęściej sprawdza się w przypadku niewielkich przedmiotów.

Proszek do prania. Efekt z pewnością cię zaskoczy

Użycie proszku do prania powinno przynieść najlepsze efekty z wymienionych tu sposobów. Wystarczy wsypać szklankę proszku do prania do miski z gorącą wodą, włożyć do powstałego roztworu srebrny przedmiot i odczekać kilka minut. W reakcji z wodą proszek powinien stworzyć piankową substancję, która, podobnie jak soda, dotrze do najmniejszych zakamarków przedmiotu.

Zobacz wideo Przyjazny dla środowiska proszek do prania

Najważniejsza zasada — po czyszczeniu osusz przedmiot!

Należy pamiętać, że nieosuszenie srebra po jego czyszczeniu tworzy idealne środowisko do rozwoju rdzy, której powstania z pewnością chcemy uniknąć. Warto więc zawsze pamiętać o tym, aby dokładnie wytrzeć mokry przedmiot, by móc cieszyć się lśniącym srebrem jak najdłużej.

Więcej o: