Jak prać buty w pralce? 5 prostych kroków do idealnie czystych butów

Pranie butów w pralce jest najszybszym sposobem, aby pozbyć się z obuwia długotrwałych zabrudzeń oraz bakterii, a niegdyś białym butom przywrócić śnieżną biel. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku wskazówek, aby cieszyć się czystym obuwiem oraz nie obawiać się o ich zniszczenie.

Pranie butów w pralce ma swoich przeciwników oraz zwolenników. Ci pierwsi obawiają się zniszczenia obuwia, drudzy natomiast cenią sobie możliwość szybkiego i dokładnego wyczyszczenia swoich ulubionych butów. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie buty nadają się do prania w pralce oraz musimy wiedzieć, jak prać, by ich nie uszkodzić. Aby wszystko przebiegło bez problemu, wystarczy zastosować się do kilku wskazówek.

Które buty prać w pralce?

W pralce możecie uprać szyte obuwie sportowe oraz prawie wszystkie trampki i tenisówki. Dla pewności warto jeszcze sprawdzić metkę, gdyż to tam producent zaznacza, czy dane buty można prać w pralce. Brak takiej informacji może skutkować odmówieniem przyjęcia obuwia na gwarancję, gdyby uległy zniszczeniu w trakcie prania. Jednak w większości przypadków nie ma przeciwwskazań.

Zobacz wideo Nieprzyjemnie pachnące buty to dość spory kłopot. Z tym trikiem pozbędziesz się uciążliwego problemu!

Do pralki absolutnie nie powinniśmy wrzucać obuwia zamszowego oraz skórzanego, a także butów na obcasie, espadryli, butów z membraną czy z ozdobnymi elementami takimi jak koraliki i ćwieki. Duże ryzyko poniesiemy, gdy zdecydujemy się także na wypranie butów klejonych. W każdym z powyższych przykładów buty po wypraniu w pralce mogą stracić swoje właściwości, odkształcić się lub ulec zupełnemu zniszczeniu.

Jak prać buty w pralce?

  1. Oczyść obuwie z błota, piasku, liści i innych widocznych zabrudzeń.
  2. Wyjmij sznurówki oraz jeśli masz taką możliwość – także wkładkę. Je powinieneś wyprać osobno, najlepiej ręcznie.
  3. Przed rozpoczęciem prania włóż buty do specjalnego woreczka lub małej poszewki na pościel. Do prania dorzuć ręcznik.
  4. Użyj niewielkiej ilości detergentów, najlepiej delikatnych, bez środka zmiękczającego.
  5. Wybierz temperaturę niższą niż 40° (najlepiej 30°), możliwe najmniejsze obroty (400 obrotów/min) oraz krótki czas (30 min), bez wirowania.

Warto również zadbać o odpowiednie suszenie butów – aby się nie odkształciły. Wypełnij je zgniecionymi gazetami oraz odstaw do naturalnego wyschnięcia (nie na słońce).

Więcej o: