Podkładał głos Shrekowi w polskiej wersji językowej. Wiecie o kim mowa? To znany aktor

Kiedy myślimy o kultowej animacji, jednym z filmów, który na pewno przychodzi nam na myśl, jest "Shrek". Choć od premiery pierwszej części minęło już ponad 20 lat, jej popularność nie maleje. Wiecie, kto w polskiej wersji językowej podkładał głos tytułowemu Shrekowi?

"Shrek" to niewątpliwie film już kultowy. Historia ogra, osła i księżniczki swoją popularność zawdzięcza również kwestiom, które bardzo dobrze zapadły w pamięć i przeszły już do codziennego języka. To zasługa wspaniałego polskiego dubbingu. Na popularność animacji wpłynęły też memy i nostalgia, jaką wciąż budzi produkcja w starszych fanach. W polskim dubbingu udział wzięło wiele znanych gwiazd. Wiecie, kto podkładał głos głównemu bohaterowi, Shrekowi?

 
Zobacz wideo "Dziwny świat" - zwiastun. Nowa produkcja Disneya w listopadzie w kinach

Podkładał głos "Shrekowi" w polskiej wersji językowej. Wiecie o kim mowa?

W polskiej wersji językowej Shrek mówi oczywiście głosem Zbigniewa Zamachowskiego. I to ten głos kojarzony jest z tym filmem najbardziej, obok Jerzego Stuhra dubbingującego postać Osła. To właśnie dialogi między tymi dwoma postaciami sprawiły, że zarówno starsi, jak i młodsi widzowie pokochali "Shreka".

Kochający swoje bagno i święty spokój ogr nie był jednak jedyną rolą dubbingową aktora. Zamachowski podkładał głos w innych kultowych animacjach. Jego głosem przemawia m.in. Stich w filmie "Lilo i Stich" czy Remy w filmie "Ratatuj".

 

Zbigniew Zamachowski to nie tylko aktor dubbingowy

Zbigniew Zamachowski nie jest znany jedynie z ról dubbingowych. Jest przede wszystkim wybitnym polskim aktorem. Zajmuje się również muzyką. Urodził się w 1961 roku, ukończył szkołę muzyczną. Jego debiutem filmowym była rola w "Wielkiej majówce" w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego z 1981 roku. Dwa lata później aktor zaczął występować w teatrze. W 1985 roku ukończył studia na wydziale aktorskim w łódzkiej Filmówce. Grał u wielu wybitnych polskich reżyserów, jak Kazimierz Kutz (m.in. w filmie "Pułkownik Kwiatkowski") czy Krzysztof Kieślowski (m.in. "Trzy kolory: Biały").

 

W 1999 roku zagrał Michała Wołodyjowskiego w ekranizacji powieści "Ogniem i mieczem". Dwa lata później w "Wiedźminie" wystąpił jako Jaskier i w tej produkcji zaprezentował również swój talent muzyczny. Na koncie ma wiele nagród, zarówno za role na deskach teatru, jak i te filmowe. Od 2020 roku prowadzi swoją audycję w Radiu Nowy Świat.

 
Więcej o: