Jak prać ręczniki, by były puszyste i pachnące? Wystarczy stosować kilka prostych zasad

Porządne, piękne i puszyste ręczniki mogą być ozdobą naszej łazienki. Byśmy mogli cieszyć się ich mięsistością oraz dobrą chłonnością jak najdłużej, powinniśmy odpowiednio o nie dbać. Jak prać ręczniki, by nie stały się szorstkie, płaskie i wyblakłe?

Z ręczników korzystamy każdego dnia, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio się z nimi obchodzić. Dzięki temu nie tylko będą nam długo służyć, ale również zachowają swoje walory wizualne. Wbrew pozorom dbanie o ręczniki nie jest takie trudne, wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami.

Zobacz wideo Szukasz domowych sposobów na mycie lodówki? Soda oczyszczona i ocet będą twoimi sprzymierzeńcami

Pierwsze kroki po zakupie ręczników

Każdy ręcznik powinniśmy wyprać po raz pierwszy jeszcze przed pierwszym użyciem. Nie tylko pozbędziemy się w ten sposób nadmiaru barwnika, brudu oraz składników chemicznych użytych w trakcie produkcji, ale również sprawimy, że dzięki temu nasz ręcznik zacznie wchłaniać wilgoć. Dobrym zwyczajem jest również najpierw namoczyć go przez dobę w zimnej wodzie z dodatkiem octu. Dzięki temu zabiegowi jego włókna bardziej się otworzą i będzie jeszcze lepiej chłonąć wodę, a ocet zadba o jego kolor.

Jak prać ręczniki?

Od tego, jak zadbamy o ręczniki w trakcie prania i suszenia, zależy jak długo będą nam służyć w swojej najlepszej odsłonie – miękkiej, chłonnej i w pięknych kolorach. Przede wszystkim powinniśmy kierować się informacjami od producenta, które znajdziemy na metce, gdyż w zależności od składu ręcznika, mogą się one nieznacznie między sobą różnić.

Ręczniki powinniśmy prać nie rzadziej niż raz na tydzień w możliwie najniższej temperaturze – zazwyczaj pomiędzy 40 a 60°C. Jeśli mamy łazienkę ze słabą wentylacją oraz dużą wilgotnością, wskazane jest pranie nawet co trzy dni.

Co zrobić, aby ręczniki pozostały miękkie? Wystarczy jeden składnik z kuchni

Ręczniki zawsze pierzemy osobno i nie używamy dużo środków piorących – zwłaszcza proszku, którego nadmiar może sprawić, że staną się szorstkie. Nie stosujemy także wybielacza i środków zmiękczających – najlepiej sprawdzą się płyny lub żele. Raz na czas dodajmy do prania szklankę octu, który zmiękczy włókna i zdezynfekuje tkaninę, a w razie potrzeby usunie zapach wilgoci.

Do suszenia najlepiej sprawdzi suszarka bębnowa, lub świeże powietrze — jednak nie na słońcu, aby kolor nie wyblakł. Przy rozwieszaniu porządnie wytrzep ręcznik. Prasowanie ręcznika jest niewskazane, gdyż może spłaszczać tkaninę a przez to słabiej chłonąć wilgoć.

Więcej o: