Wylewasz te płyny do zlewu? To błąd. Sprawdź jak uniknąć zatkanych rur i innych problemów

Wyrzucanie niektórych resztek do zlewu to nie najlepszy pomysł. Choć jest to wygodniejsze i prostsze, lepiej tego nie robić. Może to grozić zatkaniem odpływu, a w konsekwencji poważną awarią. Czego nie wylewać do zlewu?

Pozbywanie się resztek prosto do zlewu czy toalety to częsta praktyka. Często wynika z niewiedzy, ale też lenistwa. I chociaż wydaje się to najprostszym rozwiązaniem, często powoduje problemy. Nieprzyjemne zapachy czy zatkany odpływ to najczęstsze z nich. Sprawdź, czego lepiej nie wylewać do zlewu. Te porady pomogą ci też prawidłowo pozbyć się resztek.

Zobacz wideo Czyścimy zlew i rury domowym (i skutecznym) sposobem

Nie wylewaj tych płynów do zlewu. Może to grozić poważnym problemem

Przede wszystkim, nie wylewaj do zlewu czy odpływu w toalecie resztek tłuszczu. Olej powoduje powolne blokowanie odpływu i rur, zatrzymując inne drobinki i resztki. Nadmiar tłuszczu wylewanego do zlewów w wielu gospodarstwach domowych może w końcu doprowadzić do zatkania kanalizacji. A gorący tłuszcz wylewany prosto do zlewu może uszkodzić plastikowe odpływy. Tłuszcze zwierzęce pozostaw do skrzepnięcia, a następnie zabezpiecz i wyrzuć do pojemnika na odpady zmieszane. Niewielką ilość oleju z patelni możesz wytrzeć ręcznikiem kuchennym. Duże ilości tłuszczu pozostałe po głębokim smażeniu przelej do słoika i oddaj do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Możesz je też wymieszać z piaskiem lub żwirkiem i wyrzucić w worku do pojemnika na odpady zmieszane.

Inną z najczęściej trafiających do odpływu rzeczy są fusy po kawie. To również błędna praktyka. Fusy potrafią się sklejać, a po pewnym czasie tworzą w rurach zbite i twarde bryły. To może prowadzić do zatkania nie tylko odpływu, lecz także kanalizacji. Czyste fusy po kawie możesz wyrzucić do pojemnika na odpady BIO lub wykorzystać w pielęgnacji roślin domowych czy w ogrodzie. Do zlewu nie wylewaj też fusów po herbacie.

Czego nie wolno wyrzucać do odpływu?

Do odpływów nie tylko w kuchni, lecz także w łazience, lepiej nie wyrzucać resztek jedzenia. Ryż czy makaron pęcznieją i bardzo długo rozpuszczają. Z tego powodu mogą zatkać odpływ. Nie wyrzucaj też mąki czy resztek ciasta. Mąka stworzy gęstą i kleistą papkę, do której będą przylegać inne odpady. Z kolei wylewanie resztek zupy czy obiadu do zlewu lub toalety prowadzi nie tylko do zatkania kanalizacji, lecz także powoduje problemy w oczyszczalni. Do tego przyciąga szkodniki, takie jak szczury.

Do zlewu nie powinny też trafiać skorupki jajek. By uniknąć zatkania odpływu, lepiej wyrzuć je do pojemnika na odpady BIO, wrzuć do domowego kompostownika lub wyrzuć do kosza. Możesz je też wykorzystać w ogrodzie.

Więcej o: