Jak prać pościel, aby była świeża i pachnąca? Sprawdzone sposoby, żeby zachowała swój wygląd na lata

W pościeli spędzamy około jednej trzeciej dobry, dlatego tak ważne jest jej odpowiednia pielęgnacja. Jak prać pościel, aby była czysta, miękka i przyjemna w dotyku? Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne.

Średnio przesypiamy około 25 lat swojego życia. Dlatego tak ważne jest, aby miejsce, w którym śpimy, było komfortowe i przyjazne dla naszego organizmu. W trakcie snu nasza skóra ma bezpośredni kontakt z pościelą – poniekąd więc jest ona odpowiedzialna za nasze dobre samopoczucie oraz zdrowie. 

Jak prać pościel w pralce?

Zanim przystąpimy do prania, powinniśmy bezwzględnie zaznajomić się z informacjami zawartymi na metce. W zależności od materiału, z którego wyprodukowana jest pościel, zalecenia dotyczące prania mogą nieznacznie się różnić. Zazwyczaj pościel pierzemy jednak w temperaturze od 40 do 60°C (wyjątkiem może być jedwab, który pierzemy do 30°C). Pamiętajmy również, aby również przed pierwszym użyciem wyprać pościel.

Zobacz wideo Prasujesz pościel? Wypróbuj krochmal w sprayu

Jak często i w czym prać pościel?

Nie ma odgórnie ustalonej częstotliwości prania pościeli – wszystko zależy od indywidualnych preferencji i okoliczności. Latem, kiedy temperatura jest wysoka i pocimy się więcej, warto prać pościel częściej. Tak samo, gdy zachorujemy, mamy alergię na kurz i roztocza lub posiadamy zwierzęta. Pierzemy tak często, jak uważamy to za słuszne, jednak zdecydowanie nie rzadziej niż raz na miesiąc. Optymalnym czasem są 2 tygodnie.

Pamiętajmy, że nasza skóra ma bezpośredni kontakt z pościelą, dlatego warto wybierać delikatne detergenty, które nie będą nas podrażniać. To samo tyczy się wyboru płynów do płukania czy innych substancji zapachowych – wybierzmy taki, który nie będzie nas drażnił, mimo że będziemy go czuć przed snem.

Samo pranie to nie wszystko — pamiętaj również o tym

Aby zachować odpowiednią higienę, pamiętajmy również o prasowaniu oraz regularnym wietrzeniu pościeli — pozbywamy się w ten sposób bakterii i nieprzyjemnego zapachu. Pościel przechowujemy w dedykowanych opakowaniach, wnętrzu łóżka albo w szafie, gdzie będzie miała wystarczająco dużo miejsca, aby oddychać i się nie gnieść.

Tak zadbana z pewnością poprawi komfort naszego snu i będzie służyła nam lata.

Więcej o: