Ile dać do koperty na wesele w 2022 roku? Takie kwoty Polacy wręczają Młodej Parze

Trwa najgorętszy okres dla sezonu ślubnego - to właśnie latem odbywa się najwięcej wesel. Wręczanie kopert z pieniędzmi w ramach prezentu, na stałe wpisało się w ich tradycję. Sprawdzamy, ile należy dać do koperty dla Młodej Pary w 2022 roku.

To, ile możemy włożyć do koperty, zależy od wielu czynników — stopnia pokrewieństwa, sytuacji finansowej, ilości osób (singiel, para, rodzina z dziećmi) czy naszego indywidualnego podejścia. Obecny wzrost cen sprawił, że nie tylko organizacja wesela wiążę się z ogromnymi kosztami, ale także goście większą wagę przykuwają do swoich wydatków, które nie kończą się tylko na kopertach.

Zobacz wideo Makijaż ślubny w stylu boho - jeden z najsilniejszych trendów ostatnich sezonów. Co jest w nim szczególnie istotne?

Ile dać do koperty na wesele w 2022 roku? Rozbieżność jest spora

Nie ma odgórnie ustalonej kwoty, która byłaby odpowiednia, przyjęło się jednak, że koperta powinna pokryć cenę "talerzyka" plus od 100 do 200 zł od osoby ekstra. W 2022 roku przedział ceny za talerzyk jest olbrzymi — od 150 do nawet 500 zł, zazwyczaj jest to jednak ok. 250 zł. Dla przyjaciół i dalszej rodziny najbezpieczniej jest włożyć do koperty 300-350 zł od osoby.

Im bliższą relację mamy z Parą Młodą, tym kwota w kopercie powinna być wyższa, ale oczywiście wciąż zależna od naszych możliwości. Rodzice, rodzeństwo, chrzestni i dziadkowie na ogół wręczają od 800 do 1000 zł za parę. 

Niezależnie od naszej sytuacji — tego nie robimy!

Pamiętajmy, że wciąż mogą się zdarzyć goście, którzy chcą się za darmo wybawić oraz Pary Młode, które mają nadzieję, że pieniądze z kopert sfinansują im całe przyjęcie. Na szczęście to już rzadkość, jednak od czasu do czasu możemy przeczytać o pociętych gazetach w kopercie zamiast pieniędzy czy niewybrednych komentarzach dotyczących kwoty, jaka się w nich znalazła. Nie róbmy tego. Jeśli nie możecie sobie pozwolić na wyłożenie większej sumy pieniędzy, to szczerze porozmawiajcie z Parą Młodą — wiele z nich mimo wszystko ceni sobie przede wszystkim Waszą obecność bardziej niż plik banknotów. Będzie to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż oszukana koperta. 

Więcej o: