Jak pielęgnować palmy domowe? Przestrzegaj tych prostych zasad, a rośliny będą bujne i zdrowe

Wakacje w egzotycznych krajach, słońce, morze, hamak na plaży... Z tym właśnie się kojarzą. Ich namiastką możesz chwalić się od dziś we własnym domu. Jak hodować palmy domowe? Dziś przynosimy dla was trzy rady, dzięki którym okaże się to naprawdę proste i przyjemne.

Palmy to piękne rośliny, których widokiem w mieszkaniu chciałoby się cieszyć wielu z nas. Długie, bogate liście wnoszą do naszego domu świeży powiew egzotyki, nawet zimą. Jak więc je hodować?

Kluczowe jest umiejętne podlewanie palm domowych

Ważne jest, by nasze palmy podlewać przegotowaną wodąlatem 1-2 razy w tygodniu (potrzebują jej wtedy więcej), a zimą jedynie 1 raz na dwa tygodnie. Spód doniczki zawsze powinien być lekko wilgotny, dlatego warto to co jakiś czas sprawdzać. Zawsze upewnij się, czy roślina na pewno potrzebuje wody, by nie wyrządzić jej krzywdy zbyt nachalnym dopajaniem. 

Latem nie podlewaj palmy w południe! Może to doprowadzić do oparzeń liści przez słońce, a tego z pewnością każdy hodowca chciałby uniknąć. Uratowanie takiej rośliny to niełatwa sztuka, więc ważna jest profilaktyka i próba uniknięcia takiej sytuacji.

Palmy domowe. Latem lubią ciepło, a zimą chłód

Pamiętaj, że palmy dostosowują się do pogody, więc latem lubią ciepło, a zimą chłód. Nie miej skrupułów wystawiać ich na balkon czy taras w letnie dni, uwielbiają one bowiem świeże powietrze.  Zimą za to sytuacja jest zgoła inna — temperatura otaczająca te rośliny nie powinna być wyższa, niż 10°C.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie?

Jak czyścić zakurzone liście? To proste

Jeśli zauważysz, że liście twojej palmy są zakurzone, przez co nie wyglądają już tak pięknie, wystarczy przetrzeć zabrudzenia wilgotną ściereczką. Tym sposobem zadbasz o ich wygląd. Nie stosuj żadnych sztucznych nabłyszczaczy — dobrze zadbane liście palmy powinny cieszyć oko naturalnym blaskiem.

Więcej o: