Jak pozbyć się łupieżu? Te domowe płukanki oraz wcierki rozwiążą twój problem

Łupież to jeden z najczęstszych problemów, z jakim boryka się skóra głowy zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Objawia się w formie nieestetycznie łuszczącego się naskórka i świądu skóry głowy. Wymaga zdecydowanego leczenia. Jak się go pozbyć?

Łupież to przede wszystkim nieeleganckie, białe płatki, które opadają nam na ramiona, wywołując dyskomfort. To wstydliwy problem, z którym wciąż zmaga się wiele osób. Na szczęście wiemy, jak go leczyć w prosty i skuteczny sposób.

Zobacz wideo Jak prawidłowo prostować włosy, żeby się nie niszczyły?

Od czego pojawia się łupież

Choć jeszcze niedawno, za powstawanie łupieżu oskarżaliśmy przede wszystkim drożdżaki, coraz częściej jako główną przyczynę wskazuje się nieodpowiedzialną pielęgnację skóry głowy. Używamy zbyt wielu niedopasowanych do naszych potrzeb kosmetyków – ciężkich, oblepiających. Dotyczy to zarówno kosmetyków do pielęgnacji jak i preparatów do stylizacji. Zapychają one pory skóry głowy, która zaczyna nadmiernie się złuszczać. 

Jak pozbyć się łupieżu?

Aby wyeliminować łupież, przede wszystkim powinniśmy uświadomić sobie, jakie błędy popełniamy w naszej codziennej pielęgnacji. Musimy przede wszystkim skupić się na skórze głowy, nie zaś samych włosach. Zrezygnujmy z mocnych szamponów oraz nadmiaru kosmetyków na rzeczy kilku, ale skutecznych i o delikatniejszym składzie. Bardzo ważne jest również odpowiednie złuszczanie — możemy wykonać je w domu za pomocą peelingów enzymatycznych lub u trychologa. Nie możemy również zapomnieć o dedykowanych szamponach przeciwłupieżowych. Warto również zaciągnąć porady u dermatologa, który nakieruje nas na odpowiednie leczenie.

Domowe sposoby na łupież

Poza stosowaniem dedykowanych kosmetyków, swoją walkę z łupieżem możemy wspomóc także domowymi sposobami. Najpopularniejszym z nich jest płukanka z octu jabłkowego - 1 łyżkę octu rozcieńczyć w 1 szklance wody i powstałym roztworem przepłukać umyte, mokre włosy. Sprawdzą się także płukanki z ziół — szałwii, rozmarynu czy rumianku. W domu możecie zrobić też wcierki — kilka kropel olejku rycynowego wetrzyjcie w skórę głowy na całą noc, a następnie umyjcie włosy. 

Jak zapobiegać powstawaniu łupieżu? 

Ograniczcie zabiegi z użyciem ciepła oraz koloryzujące. Wybierajcie kosmetyki z możliwie jak najbardziej delikatnym i naturalnym składem. Super sprawdzi się także regularne olejowanie włosów oraz stosowanie peelingu skóry głowy. 

Więcej o: