Jak podlewać skrzydłokwiat? Nie przesadź z ilością wody i słońca

Uznany przez NASA za jedną z roślin, która najlepiej oczyszcza powietrza. Jak pielęgnować i podlewać skrzydłokwiat? To ważne, ze względu na jego niezwykłą moc.

Rośliny, szczególnie te zielone mają magiczną barwę. Wszelkie odcienie zieleni wyciszają i uspokajają. Wart zadbać, by w naszym otoczeniu znalazły się rośliny doniczkowe. Poza zaletami estetycznymi dają racjonalne i namacalne profity w postaci produkcji tlenu. Skrzydłokwiat jest jedną z takich roślin.

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Jak podlewać skrzydłokwiat?

Spathiphyllum (z łac.) skrzydłokwiat nie jest specjalnie wymagający, będzie rósł tam, gdzie go ustawisz. Ale z uwagi na to, że jest rośliną tropikalną, lubi wilgoć i zacienienie. W środowisku naturalnym rośnie u podłoża innych, wyższych gatunków, więc zbiera głównie rozproszone światło, które zupełnie mu wystarcza. Jego liście wystawione na działanie promieni słonecznych będą bledły i usychały, więc ekspozycja południowa zdecydowanie nie wchodzi w grę.

Bardzo ważne jest podlewanie, bo skrzydłokwiat lubi wilgotne podłoże. Należy go nawadniać, ale nie może pływać w ziemi. Nie jest rośliną bagienną, więc duża częstotliwość podlewania nie powinna być mylona, z zalewaniem go wodą. I ta dobrze jeśli będzie odstana albo filtrowana. Z brakiem albo nadmiarem wody wiąże się jego wiele dolegliwości.

Jeśli już wiesz, jak podlewać skrzydłokwiat, pomyśl jak sprawić by zakwitł

Dobór ziemi, najlepiej nie z marketu, a takiej, która nie da się zbić w kulkę, dobrze gdyby była z dodatkiem perlitu lub wermikulitu dla lepszego drenażu, to pierwszy krok w hodowli. Kolejny etap to podlewanie, niedoprowadzające do zalania rośliny, ale tak by czuła wilgoć. Nasłonecznienie umiarkowane, bo skrzydłokwiat woli zacienione zakątki. Wszystko to doprowadzi do dobrobytu naszej rośliny.

Kiedy już sprawimy, że ma dobre warunki, możemy pomyśleć o kwitnieniu i jego pięknych kwiatach. Skrzydłokwiat wyśle proste sygnały gdy coś mu doskwiera np. żółknięcie liści świadczy o przelewaniu wodą, wtedy te zepsute liście trzeba usunąć. Warto też zajrzeć do korzeni czy nie gniją, a jeśli tak jest usunąć czystymi narzędziami i najlepiej zmienić podłoże na świeże. Skrzydłokwiat robi się wiotki i więdnie wtedy, kiedy po prostu usycha. Sprawa wody jest zatem bardzo istotna, powoduje przy okazji dostawy tlenu do łodyg i innych partii rośliny. Mając, takie warunki skrzydłokwiat powinien zakwitnąć, a jego kwiaty będą cieszyć nasze oko. Nie potrwa to jednak długo. Kiedy kwiaty opadną, należy wydobyć pęd, żeby na jego miejsce wyrósł nowy. Proce.s wzrostu i prawidłowej hodowli naszego nowego domownika możemy wzbogacić, dosypując odżywek bogatych w fosfor i potas.

Więcej o: