Domowe nawozy do surfinii. Dzięki nim będzie kwitła bujnie i kolorowo

Surfinia jest piękną rośliną, która nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Odpowiednio zadbana odwdzięczy się kolorowymi, gęsto rosnącymi kwiatami. Podpowiadamy, jak za pomocą domowych nawozów sprawić, aby kwitła jeszcze obficiej.

Surfinia jest jedną z odmian petunii kaskadowej. Jej kwiaty mają kształt kielicha i występują w przepięknych, żywych kolorach — czerwieni, fiolecie, purpurze, różu czy bieli. To prawdziwa królowa balkonów, tarasów oraz werand. Mimo swojej zachwycającej urody, jej pielęgnacja jest prosta — opiera się zaledwie na trzech głównych fundamentach.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty, aby długo były piękne? Mamy sposób

Nawadnianie, nasłonecznianie i nawożenie — trzy zasady, dzięki którym twoja surfinia będzie zachwycać

Hodowla surfinii nie jest trudna czy pracochłonna. Aby utrzymać ją w jak najlepszej kondycji, wystarczy, że zadbasz o trzy rzeczy. Przede wszystkim surfinia kocha mokrą glebę i nie toleruje nawet krótkiego przesuszenia. Potrzebuje intensywnego podlewania — najlepiej codziennego. Latem, gdy temperatura rośnie, warto nawadniać roślinę nawet dwa razy dziennie — rano i wieczorem. Zadbaj również o to, aby w doniczce znajdowały się otwory, którymi będzie mógł odparować nadmiar wody, co uchroni ją przed gniciem. Trzymaj surfinię w miejscu odpowiednio nasłonecznionym, aby dobrze rosła potrzebuje dostępu światła. Równocześnie bardzo źle znosi wiatr i deszcz, który może ją połamać, dlatego przypilnuj, aby była odpowiednio przed nimi zabezpieczona. 

Trzecim ważnym aspektem w pielęgnacji surfinii jest jej nawożenie — raz lub dwa razy w tygodniu. Lubi przede wszystkim glebę o odczynie lekko kwaśnym, bardzo żyzną. Poza gotowymi specyfikami możesz skorzystać również z nawozów, które w łatwy sposób wykonasz w domu.

Domowe nawozy, czyli sposób na piękną surfinię

Wystarczą składniki, które znajdziesz w kuchni, aby wykonać dwa proste i skuteczne nawozy, które idealnie sprawdzą się do surfinii. Dodatkowo są stworzone w myśl zasady less waste. 

W pierwszym z nich będziesz potrzebować skórek od bananów, które musisz tylko pokroić w kostkę i zalać wrzątkiem. Po ostygnięciu taką mieszanką podlejesz kwiaty. Wzbogaci ona ziemię m.in. o potas i fosfor. Co więcej, po wykorzystaniu mikstury, banany możesz zalać wrzątkiem jeszcze raz i po 24 godzinach użyć ich ponownie — dokładnie w ten sam sposób.

W drugim przepisie wystarczy, że fusy po kawie zalejesz przegotowaną i odstaną wodą i podlejesz nimi surfinię. Ponadto wysuszone fusy możesz także wysypać na wierzch podłoża albo dodać do gleby przed tym, zanim posadzisz kwiaty. 

Więcej o: