Jak wyczyścić dywan? Ten produkt za 2 zł działa lepiej niż odplamiacz

Zastanawiasz się jak wyczyścić dywan? Jest kilka sposobów, które pozwolą nadać mu nowy wygląd. Nie są kosztowne ani wyczerpujące, a przyniosą spektakularny efekt.

Warto zadbać, aby dywan wyglądał zawsze czysto i świeżo. To ważne, bo oprócz plam, będących zmorą domowników i trudnych do usunięcia zabrudzeń, gromadzą się tam roztocza i bakterie. Jak to zrobić? Podpowiadamy? 

Zobacz wideo Jak udrażniać rury? Domowe sposoby

Jak wyczyścić dywan na sucho? Szybko i tanio

Możesz ruszyć ze swoim dywanem do pralni. Zwinąć go i poddać praniu chemicznemu, ale jest ono kosztowne i niszczy włókna. Lepiej, jeśli spróbujesz, któregoś z domowych sposobów. Na początku jednak zawsze warto dobrze odkurzyć dywan. Jego regularne odkurzanie spowoduje, że nie będzie w stanie katastrofalnym, a jedynie wymagającym, co jakiś czas odświeżenia.

Przydadzą się znane od lat środki, które właściwie każdy ma w domuPierwszym jest ciągle nieoceniona soda i jej cudowne właściwości. Pranie sodą na sucho polega na jej rozsypaniu i dokładnym rozprowadzeniu na dywanie, tak by proszek dostał się w każdy zakątek. W takim stanie zostawiamy proszek na kilka godzin, a następnie odkurzamy. Dywan będzie czysty, odświeżony i nabierze kolorów. Soda neutralizuje również zapachy i działa jak odplamiacz, więc za jednym razem pozbędziemy się kilku problemów.

Drugą metodą czyszczenia na sucho jest sporządzenie mikstury ze skrobi ziemniaczanej i płatków mydlanych. Mieszamy składniki w proporcji: 4 łyżki płatków i 1,5 szklanki skrobi, a następnie wcieramy w dywan. Tak pozostawiamy na kilkanaście minut i odkurzamy.

Inny domowy sposób pochodzący ze składników, które znajdziesz w kuchni, zrobisz z 250 ml octu, 500 ml wody i 2 łyżek soli kuchennej. Taki gotowy płynny miks należy przelać do buteleczki z dyfuzorem i rozpylać na dywan równomiernie. Później odczekać aż wszystko wyschnie i gruntownie odkurzyć.

Jak wyczyścić dywan na mokro? Masz te wszystkie składniki w domu

Jeśli masz okazję kupić odkurzacz piorący, to oczywiście dobrym pomysł. Maszyna wypierze dywany, tapicerki, pokrycia mebli, wymyje nawet kabinę prysznicową. Obsługa takiego sprzętu nie jest skomplikowana i daje dobre efekty. Co, jeśli nie posiadasz odkurzacza, a jedynie dwie ręce?

Trzeba wymieszać płyn do prania ubrań z wodą, tak by powstało dużo piany i tą właśnie białą puszystą mieszanka nacierać dywan. Przydadzą się ochronne rękawiczki i gąbka, którą będziemy trzeć i usuwać plamy. 

Więcej o: