Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy? Wyjaśniamy, co to za święto i czy będą otwarte sklepy

Co roku w sierpniu obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz święto Wojska Polskiego. Wiele wątpliwości budzi pytanie, czy 15 sierpnia to dzień wolny od pracy, a także, w jaki sposób funkcjonują tego dnia sklepy. Jak sytuacja wygląda w 2022 r.? Wyjaśniamy.

15 sierpnia obchodzimy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz święto Wojska Polskiego, dlatego jest to w naszym kraju bardzo ważne wydarzenie. To dzień wolny od pracy, zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. W tym roku święto wypada w poniedziałek, także może być przedłużeniem weekendu dla wielu pracowników. To idealny moment na wykorzystanie wolnych dni do letniego wypoczynku.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Co to za święto?

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najstarszych świąt w kościele katolickim. Potocznie nazywa się je też świętej Matki Boskiej Zielnej, gdyż tego dnia w kościołach święcone są zioła i kwiaty. To święto nakazane ogłoszone przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 r.

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym dla wszystkich pracowników? Niekoniecznie!

15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, dlatego wielu pracowników nie musi wybierać dnia wolnego ze swojej puli urlopowej. 

W Kodeksie Pracy wymienione są jednak przypadki, w których praca dozwolona jest w święta i niedziele. Dotyczy to osób, które m.in. prowadzą akcje ratownicze, pracują w gastronomii czy w zakładach hotelarskich. W tym przypadku pracodawca jest zobowiązany do oddania pracownikowi dnia wolnego w innym ustalonym terminie. 

Zobacz wideo Amerykańskie wyrzutnie rakiet HIMARS wykorzystywane przez Ukraińskie wojsko

Święto Wojska Polskiego dniem wolnym od zakupów

15 sierpnia 2022 r. sklepy spożywcze będą zamknięte zgodnie z zakazem handlu w niedziele i święta. W tym roku poprzedzająca to święto niedziela 14 sierpnia to również dzień niehandlowy.

Więcej o: