Międzynarodowy dzień kota 2022. Te pupile są największe na świecie. Jak duże rosną i ile kosztują?

Kiedy jest dzień kota? W zależności od kraju uroczystość na cześć tych zwierząt obchodzi się w innych datach. Niektóre z mruczków potrafią urosnąć do naprawdę dużych rozmiarów. Z okazji ich święta przygotowaliśmy kilka ciekawostek o największych rasach pupili oraz ich święcie.

Dzień kota to święto, które co roku obchodzą miliony właścicieli pupili. Ta międzynarodowa uroczystość to także okazja do czynienia dobra. Przekonaj się, w jaki sposób można pomóc popularnym mruczkom, a także, które z nich są największe na świecie. Międzynarodowy dzień kota 2022 - kiedy wypada?

Zobacz wideo Jaworzno. Kotka "wtargnęła" do radiowozu. Policja pokazała urocze nagranie

Międzynarodowy dzień kota - 8 sierpnia. W którym kraju obchodzi się wtedy to święto?

Dzień kota - kiedy tak naprawdę wypada? Wszystko zależy od kraju. W Wielkiej Brytanii oraz Kanadzie obchodzi się go 8 sierpnia, w Stanach Zjednoczonych 29 października, a w Polsce 17 lutego. W Japonii na datę tego święta wybrano 22 lutego. Dlaczego? Cyfrę 2 wymawia się po japońsku jako "ni", co brzmi bardzo podobnie do słowa "nyan", oznaczającego "miau". Również z tego powodu dzień kota określany jest w kraju kwitnącej wiśni jako "Nyan Nyan Nyan Day"

Dzień kota to nie tylko okazja do szczególnego wypieszczenia naszego pupila. W większości państw święto służy także jako platforma do zwiększenia świadomości społecznej na temat adopcji i opieki nad mruczkami. Często porusza się wtedy także kwestie kotów bezdomnym, a także zbiera się dary na rzecz pomocy tym zwierzętom oraz schroniskom. W Polsce inicjatywą tego typu jest akcja "Rasowce – dachowcom" zorganizowana przez Wojciecha Alberta Kurkowskiego (pomysłodawcy obchodów święta kotów w naszym kraju).

Największe koty na świecie? Ile kosztują i jak bardzo rosną?

Domowe koty mogą być naprawdę duże. Do jednej z największych ras pupili należy maine coon. Te puszyste mruczki potrafią ważyć nawet ponad 10 kg! Co ciekawe, te zwierzaki rozwijają się od lat całkowicie naturalnie, bez ingerencji człowieka w ich geny! Razem z ich dużymi rozmiarami idzie dość wysoka cena. Za kota maine coon należy zapłacić od 1000 do nawet 7000 złotych. 

kot maine coonkot maine coon zhang kaiyv / pexels

Kolejnym dużym kotem, który coraz bardziej zyskuje na popularności jest Savannah. Już sama nazwa wskazuje, że ta rasa ma w sobie coś dzikiego. Zwierze pochodzi z krzyżówki kota domowego z dzikim kotem serwalem. Dorosły samiec może osiągnąć nawet do metra długości i ważyć około 20 kg! Zakup, a także utrzymanie tego pupila jest naprawdę kosztowny.

Kot SavannahKot Savannah ajr_images / Getty Images/iStockphoto

Za młode Savannah należy zapłacić od 4000 do 40000 złotych! Ponadto zwierze musi być karmione pożywieniem z najwyższej półki. Zanim zdecydujesz się na drogie zwierze, pomyśl także o adopcji. Kotki przebywające w schroniskach również potrzebują miłości. 

Więcej o: