Najlepszy sposób na nornice. Ta przyprawa pomoże skutecznie pozbyć się szkodników z ogrodu

Choć nornice to z pozoru niewielkie i niegroźne urocze gryzonie, potrafią wyrządzić spore szkody w naszych ogrodach. Niszczą korzenie roślin, wyjadają cebulki kwiatów, nasiona czy owoce. Ten sposób na nornice pomoże skutecznie się ich pozbyć.

Nornica ruda to bardzo popularny szkodnik w naszych ogrodach. Uwielbia kopać tunele i podgryzać rośliny, szczególnie ich korzenie. Z tego powodu, choć niepozorna, potrafi wyrządzić poważne szkody w naszych uprawach. Na szczęście tego uciążliwego szkodnika możemy z łatwością pozbyć się przy pomocy domowych sposobów.

Zobacz wideo Pięć sposobów na uciążliwe insekty. Jak pozbyć się mrówek, muszek czy komarów?

Jak rozpoznać nornice i jakie szkody powodują te gryzonie?

Nornica ruda to niewielki gryzoń, mający do 15 cm długości, w tym 5 cm ogon. Występuje na terenie całego kraju i prowadzi nocny tryb życia. Sierść na grzbiecie nornicy jest szara, o lekko rudawym odcieniu. Te szkodniki są mniejsze od myszy i mają krótsze ogony. I w odróżnieniu od nich grasują wyłącznie w ogrodzie.

Nornice czasem bywają mylone z kretem. Podobnie jak one budują pod ziemią korytarze i tunele, ale nie tworzą kopców. Są aktywne cały rok. Wiosną i latem żywią się nasionami, pąkami, liśćmi, owocami, a nawet larwami i owadami. Jeśli chodzi o szkody w ogrodzie, poza kopaniem tuneli, nornice wyjadają nasiona, cebule i bulwy. Podgryzają też korzenie, co może prowadzić do uszkodzenia rośliny.

Sposób na nornice. Jak pozbyć się ich z ogrodu?

Przede wszystkim, regularnie kontroluj ogród w poszukiwaniu tuneli i korytarzy. Gdy je zauważysz, zalej je wodą i przekop ogródek. Do tuneli możesz wsypać sporą porcję cynamonu. Ten szkodnik, podobnie jak wiele innych, nie przepada za silnym aromatem tej przyprawy. Pozwoli to w bezpieczny sposób wypłoszyć nornice. Do tuneli i norek możesz włożyć liście orzecha włoskiego, ząbki czosnku lub gałązki tui. Odstraszająco zadziałają też suszone pędy bzu.

Ponieważ nornice uwielbiają kopać tunele w miękkim podłożu, lepiej unikaj grubej warstwy ściółki. Szczególnie gdy ziemia w ogrodzie jest ciężka i twarda. Pnie drzew, szczególnie przed jesienią, zabezpiecz słomą lub specjalnymi osłonkami. Dzięki temu nornice nie będą ich obgryzać. Cebulki kwiatów sadź w specjalnych osłonkach lub wysyp na dno dołka warstwę żwiru lub potłuczonych doniczek.

By odstraszyć nornice i zniechęcić je do grasowania w ogrodzie, możesz posadzić rośliny, za którymi nie przepadają te szkodniki. Możesz zasadzić m.in.:

  • Czosnek, w tym niedźwiedzi,
  • Wilczomlecz,
  • Rącznik pospolity,
  • Gorczyca,
  • Mięta,
  • Czarna porzeczka.
Więcej o: