Kiedy sadzić hiacynty? Zadbaj o bujne i zdrowe kwiaty w kilku prostych krokach

Hiacynt to dość wymagająca roślina, jednak jego niezwykły wygląd w pełni to usprawiedliwia. Pochodząca z Azji Mniejszej roślina z miejsca stanie się ozdobą każdego ogrodu. Nie każdy jednak wie, jak o nią zadbać. Dowiedz się, kiedy sadzić hiacynty oraz jak je odpowiednio pielęgnować. Dzięki tym radom będą zdrowe i piękne.

Hiacynt, dzięki swoim unikatowym kwiatom, stał się jedną z najczęściej wybieranych roślin ogrodowych. Jego uprawa niestety nie należy do najprostszych. Wystarczy jednak kilka sprawdzonych trików, dzięki którym znacznie ułatwisz sobie to zadanie. Kiedy sadzić hiacynty, żeby wyrosły zdrowe i bujne?

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Kiedy sadzić hiacynty? Najlepiej robić to w tym okresie

Najlepszą porą na sadzenie hiacyntów jest przełom sierpnia i września. To właśnie w tym okresie unikniesz upałów oraz zbyt dużego chłodu. Zanim je zasadzisz, przechowuj cebulki w ciemnym i suchym miejscu, które jednocześnie jest dość przewiewne. Pamiętaj także, aby odpowiednio przygotować podłoże w swoim ogrodzie. Usuń wszelkie chwasty i nawieź je nawozem na bazie kompostu i próchnicy. Nie korzystaj jednak z obornika pochodzenia zwierzęcego. Hiacynt jest dość "żarłoczną" rośliną, przez co potrzebuje nieco więcej składników odżywczych. Porządnie przekop ziemię, dzięki czemu pozwolisz korzeniom kwiatów swobodnie się rozrastać.

Bujne i zdrowe hiacynty - skuteczne sposoby

Sadząc hiacynty, pamiętaj o użyciu ażurowych koszyczków. Wkładając cebulki do pojemników tego typu, uchronisz je przed różnymi szkodnikami, takimi jak np. nornice lub krety. Przygotowane w ten sposób sadzonki włóż w ziemię na głębokość około 10 centymetrów. Każda roślina powinno mieć około 15 cm wolnej przestrzeni. Hiacynty rozrastają się właśnie do takich rozmiarów.

Aby twoje kwiaty długo kwitły, zadbaj to, aby były osłonięte przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Kwiaty muszą być regularnie podlewane - często sprawdzaj, czy podłoże nie jest zbyt suche. W okresie zimowym przykryj rośliny grubą warstwą ściółki w postaci np. liści, igliwia czy trocin. Pamiętaj także, aby usunąć otulinę na wiosnę. 

Więcej o: