Hortensje nie są roślinami trudnymi w uprawie. Często goszczą w naszych ogrodach i odpowiednio pielęgnowane cieszą nas swoimi kwiatami przez całe lato. By krzew rósł zdrowo, warto zatroszczyć się o odpowiednie termin sadzenia i stanowisko oraz właściwie go pielęgnować. Te porady pomogą w uprawie.
Wszystkie odmiany hortensji preferują półcieniste stanowisko. Nadmiar promieni słonecznych może powodować przypalenia liści i więdnięcie. Najlepiej wybierz takie miejsce w ogrodzie, które przez część dnia jest osłonięte budynkiem lub innymi roślinami.
Hortensje sprzedawane w doniczkach najlepiej jest posadzić od razu po zakupie, od wiosny aż do listopada. Najlepszym terminem na sadzenie tych krzewów jest jednak wczesna jesień, zanim pojawią się przymrozki. Termin wybierz tak, by roślina po posadzeniu miała odpowiednio dużo czasu na ukorzenienie się w nowym miejscu. Hortensje sadzone jesienią musisz też odpowiednio zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą, by uniknąć przemarznięcia korzeni.
Przed zasadzeniem dobrze namocz bryłę korzeniową w wodzie, a po umieszczeniu krzewu w ziemi obficie go podlej. Hortensje sadzone wiosną regularnie i obficie podlewaj. Niezależnie od pory sadzenia hortensji, czynność tę wykonuj rano, w pochmurny, ale nie zimny dzień.
Hortensja najlepiej czuje się w kwaśnej ziemi. W przypadku hortensji ogrodowej odczyn ma wpływ na kolor kwiatów. W kwaśnym podłożu są niebieskie lub niebieskofioletowe, w wapiennym stają się różowe. PH podłoża możesz wyrównać domowym sposobem, np. przy pomocy fusów po kawie, które zakwaszą ziemię, lub skorupek od jajek, które sprawią, że stanie się bogatsze w wapń.
Krzewy lubią wilgotne podłoże, dlatego pamiętaj o regularnym podlewaniu. Ziemia nie może być przesuszona, szczególnie latem. W wyjątkowo upalne dni podlewaj je nawet 2 razy dziennie, wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Pamiętaj też o regularnym nawożeniu rośliny.
Hortensje warto regularnie przycinać. W przypadku hortensji ogrodowych przycinaj przekwitłe kwiaty i usuń uszkodzone lub przemarznięte po zimie pędy. Hortensje bukietowe z kolei wymagają już bardziej radykalnego cięcia. Pędy skróć o 2/3 długości. Przycinanie wykonuj późną zimą lub wczesną wiosną. Ważne, by temperatury były już dodatnie.