Jak prać śpiwór, żeby go nie zniszczyć? Zazwyczaj używasz ich do grania, tym razem wykorzystaj do prania

Pranie śpiworów nie należy do najprostszych zadań. Delikatne materiały i elementy mechaniczne można bardzo łatwo uszkodzić. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym uporasz się nawet z najtrudniejszymi zabrudzeniami. Jak prać śpiwory, żeby ich nie zepsuć?

Sposób prania śpiworów w dużej mierze zależy od materiałów, z których zostały wykonane. Puch, wykorzystywany do wypełnienia ich wnętrza jest niezwykle delikatny i można go łatwo uszkodzić. Syntetyczne tworzywa są nieco wytrzymalsze, jednak o wiele gorzej izolują ciepło. Z tego powodu przed praniem śpiworów zawsze należy sprawdzić metkę i zalecenia producentów. 

Zobacz wideo Sierść twojego pupila jest dosłownie wszędzie? Sprawdź, jak skutecznie usunąć ją z ciuchów

Jak prać śpiwory wykonane z puchu? Użyj piłek tenisowych

Śpiwory, w niektórych przypadkach można wyprać w pralce. Jest to bez dwóch zdań najszybszy i najprostszy sposób na usunięcie zabrudzeń. O wiele częściej korzysta się z niej w przypadku syntetycznych materiałów, jednak można go użyć także przy puchowym wypełnieniu. Przede wszystkim sprawdź, czy twoja pralka ma odpowiednią pojemność. Zbyt mały bęben urządzenia sprawi, że śpiwór stanie się nieprzyjemny i zbity.

Nie używaj także silnych detergentów! Do prania śpiworów wykorzystaj środki przeznaczone do czyszczenia odzieży outdoorowej lub innych akcesoriów tego typu. Ważną rolę podczas usuwania zabrudzeń z naszego sprzętu odgrywa temperatura i ilość obrotów. Ustaw program, który ma od 30 do 40 stopni Celsjusza, i stosunkowo małe wirowanie. Przed włączeniem pralki wrzuć do jej bębna kilka piłeczek tenisowych. W ten sposób zapobiegniesz zbijaniu się puchu. 

Pranie śpiworów syntetycznych. Sprawdzone sposoby na zabrudzenia

Śpiwory syntetyczne można wyprać w pralce w ten sam sposób, co puchowe. Dobrym sposobem jest także ręczne usuwanie zabrudzeń. Jeśli plamy nie są szczególnie uciążliwe, można do tego użyć zwykłej szmatki lub gąbki nasączonej wodą i preparatem do czyszczenia sprzętu outdoorowego. Silniejszych zabrudzeń pozbędziesz się namaczając śpiwór w misce z wodą i detergentem. Delikatnie ugniataj materiał, unikaj jednak tarcia nim, czy wykręcenia go. Pamiętaj, aby po praniu porządnie go wywietrzyć i osuszyć. Wilgoć na śpiworze może powodować powstawanie pleśni lub grzybów. 

Więcej o: