Czyszczenie zmywarki jest banalnie proste. Zamiast sięgać po chemię, zajrzyj do kuchennej szafki

Codziennie musisz robić po niej poprawki. Irytujesz się, bo zmywarka nie domywa naczyń? Masz wrażenie, że powstają smugi i nawet najlepsze preparaty nie mogą temu zaradzić? Pora na czyszczenie zmywarki. Warto to robić raz w tygodniu.

Jest kilka powodów, dla których twoja zmywarka nie jest w stanie domyć naczyń. Być może jest to twarda woda, zły środek czyszczący albo wina leży po stronie nieodpowiedniego czyszczenia urządzenia. Pora temu zaradzić. Jak wyczyścić zmywarkę?

Zobacz wideo Czyścimy osad i kamień - domowe sposoby na trudne zabrudzenia

Czyszczenie zmywarki trzeba przeprowadzać regularnie. Te produkty mogą się przydać

Zmywarka pozwala oszczędzić czas i pieniądze, bo zużyje na pewno mniej wody niż przy myciu ręcznym. Trzeba jednak o nią systematycznie dbać. Nieczyszczona pozbawi naczynia połysku i nie wymyje ich tak, jak powinna. Przydadzą się w tym celu niezastąpione w każdym domu:

  • ocet,
  • soda oczyszczona,
  • szmatka z mikrofibry,
  • szczoteczka.

Prace należy zacząć od wyciągnięcia wszystkich naczyń oraz ruchomych elementów np. koszyczków na sztućce etc. Następnie według instrukcji obsługi, warto odkręcić wszystkie filtry, które należy oczyścić z ewentualnych resztek jedzenia i tego, co jego przytkało. Można zanurzyć je w wodzie z octem, a nawet zostawić w niej na kilka godzin, potem dokładnie przepłukać. Uszczelki wewnątrz można przetrzeć wilgotną szmatką i doszorować szczoteczką. Podobnie blat wierzchni i boki drzwi, myjemy w płynie i wycieramy do sucha.

Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki. O tym pamiętaj 

Nadszedł moment na najważniejsze, czyli czyszczenie samej zmywarki. Do pojemnika na tabletki wsypujemy sodę oczyszczoną i włączamy program mycia wstępnego. Kiedy pierwszy etap mamy za sobą, na dno zmywarki, wlewamy ocet i kontynuujemy proces mycia. Po zakończonym cyklu, otwieramy drzwiczki do wyschnięcia, zresztą podobnie powinno się postępować po każdym skończonym myciu.

Zmywarka, będzie lśniła, usuniemy w ten sposób zabrudzenia i kamień. Obywając się bez sklepowej chemii, doprowadzimy ją do porządku. Dostępna na rynku specjalna sól do zmywarek, przeznaczona jako dodatek do systematycznego mycia, to też dobry pomysł. Z kolei metody naturalne, stosowane regularnie będą miały długotrwały efekt. Na co dzień warto pamiętać też o opłukiwaniu naczyń, przed włożeniem do maszyny oraz dopasowaniu środka czyszczącego do rodzaju-twardości wody, której używamy.

Więcej o: