Jak i kiedy sadzić truskawki, żeby zebrać najlepsze plony? W tym okresie wyrosną bujne i zdrowe

Truskawki wyhodowane w swoim ogrodzie potrafią być prawdziwym "niebem w gębie". Ich pyszny smak zależy nie tylko od właściwego sposobu pielęgnacji, ale także od terminu ich zasadzenia. W zależności od rodzaju rośliny, daty mogą być skrajnie różne. Jak i kiedy sadzić truskawki, aby wyrosły zdrowe i bujne?

Dzięki swojemu słodkiemu smakowi i miękkiej strukturze truskawki nadają się zarówno do wielu ciast, czy deserów, jak i do jedzenia bezpośrednio z krzaczka. Rośliny nie są zbyt trudne w uprawie, jednak znajomość kilku pomocnych trików i dat pomoże ci wyhodować naprawdę pyszne plony. Kiedy i jak sadzić truskawki? Oto parę porad

Zobacz wideo Jak mrozić owoce? Jak usunąć plamę z truskawek? Jak pozbyć się pestek z czereśni? Rozwiązujemy letnie problemy

Kiedy sadzić truskawki? Wszystko zależy od rodzaju sadzonki

Na polskim rynku można wyróżnić trzy najczęściej wybierane rodzaje truskawek: frigo, zielone i doniczkowe. Te pierwsze to zdecydowany lider popularności. Zawdzięcza ją swojemu krótkiemu okresowi od zasadzenia do owocowania. Pierwsze plony z sadzonek frigo można zbierać już po 8-10 tygodniach! Rośliny tego typu bardzo nie lubią przymrozków. Z tego powodu najlepiej jest je sadzić od marca aż do początku lipca. Jeśli nie zależy ci na szybkich zbiorach, możesz je potraktować także jako poplon. Truskawki frigo sadzone w lipcu i później zaowocują dopiero w następnym sezonie.

Zielone truskawki można sadzić już wczesną wiosną. Rośliny lepiej znoszą przymrozki od frigo. Możesz je także zasadzić jesienią jako poplon. Zupełnie inaczej jest w przypadku odmiany doniczkowej. Jeśli nie masz ogrodu, to zdecyduj się właśnie na ten rodzaj. Rosnące na balkonie truskawki najlepiej zasadzić w dwóch krótkich okresach - od marca do maja lub od lipca do sierpnia.

Jak sadzić truskawki, aby rosły zdrowe. Kilka cennych rad

Większość bylin, bez względu na odmianę lubi kwasową glebę. Zadbaj o nią przed zasadzeniem roślin. Współczynnik pH powinien wynosić pomiędzy 5,5, a 6,5. Podłoże pod truskawki należy nawieźć kompostem lub obornikiem na kilka tygodni przed sianiem. Pamiętaj o nawadnianiu i przekopaniu rabaty. Przy sadzeniu bylin ważne jest zachowanie odpowiedniego odstępu. Pomiędzy rzędami roślin pozostaw około 50 cm przerwy a pomiędzy sadzonkami nie mniej niż 30 cm. 

Więcej o: