Ta pamiątka z wakacji może kosztować cię nawet 3 tys. euro! Taką grzywnę dostali polscy turyści

Nikt z nas nie lubi kar pieniężnych, a zwłaszcza tych wręczanych za granicą. Z tego powodu, wyjeżdżając na wakacje, tak ważne jest zaznajomienie się z prawami obowiązującymi w danym regionie. Przekonali się o tym polscy turyści, którzy zostali ukarani naprawdę wysoką grzywną.

Muszelki, kamienie, czy piasek - często zabieramy je z plaży jako pamiątkę. W Polsce zabranie kilku przedmiotów z wybrzeża niczym nie grozi, jednak we Włoszech może zakończyć się pokaźną grzywnąKary finansowe dostali turyści z Rumunii, Hiszpanii, Szwecji, a także z Polski. 

Zobacz wideo Sprytna wyprawa na plażę, czyli zrób sobie torbę, grilla i wkłady do lodówki, a potem ukryj cenne rzeczy!

Władze Sardynii ramię w ramię z organizacjami i stowarzyszeniami skupiającymi się na ochronie środowiska od lat kontrolują wywóz pamiątek z linii brzegowej. We Włoszech zabranie naturalnych skarbów znalezionych na plaży jest równe zwykłej kradzieży. Celnicy w ciągu kilku ostatnich dni skonfiskowali na lotnisku w Alghero 10 kg piasku, 7 kg muszelek i 5 kg kamyków. 

Jak donosi ANSA (włoska agencja prasowa) pamiątki zostały znalezione także w bagażach polskich turystów. Rodacy zostali ukarani karami sięgającymi od 500 aż do 3 tys. euro. Skradziony piasek, który nie został wykryty przez służbę celną trafia często na aukcje. Również z tego powodu w ciągu ostatnich lat kontrola bagażowa we Włoszech skupia się w dużej mierze także na plażowych pamiątkach. 

Dlaczego wywóz piasku jest groźny dla plaż? Apel obrońców środowiska

Według stowarzyszeń obrońców środowiska wywóz piasku oraz innych elementów plaży w dużym stopniu wpływa na zanikanie linii brzegowej. Co gorsza, kradzież tego typu może mieć także negatywny wpływ na środowisko naturalne wielu okazów fauny i flory. Problem jest na tyle powszechny, że niektóre z plaż Sardynii są w tym momencie poważnie zagrożone kompletnym zaniknięciem. Choć śnieżnobiały piasek z północnej części Włoch wydaje się niezwykle kuszącą pamiątką, należy mieć na uwadzę ekologię

Więcej o: