Jak się objawia uczulenie na słońce? Ta nieprzyjemna dolegliwość może dopaść w każdym wieku

Sezon wakacyjny to czas odpoczynku i, bardzo często, opalania nad morzem. Zdarza się, że przy ekspozycji ciała dopada nas uczulenie na słońce. Zazwyczaj objawia się nieprzyjemnymi zmianami skórnymi. Skąd się bierze? Jak sobie z nim poradzić? Wyjaśniamy.

Alergie występujące na świecie są różne i potrafią dopaść człowieka w każdym wieku. Najczęściej dopadają nas uczulenia na pyłki, przez co często kichamy i ciężko jest prawidłowo oddychać. Istnieje też uczulenie na słońce, przez które na skórze pojawiają się nieprzyjemne zmiany. Co należy wtedy zrobić?

Zobacz wideo Kiedy alergicy muszą uważać?

Uczulenie na słońce. Skąd się bierze?

Alergia na słońce pojawia się przy zbyt małej ilości melaniny w organizmie. Dopada częściej, gdy podobne przypadki w rodzinie już się zdarzały. Może też wystąpić w połączeniu ze stosowanymi kosmetykami, lekami, czy ziołami, gdy promienie słoneczne wejdą w reakcję z tymi substancjami. Objawia się obrzękami, pęcherzami i świądem.

Jak zapobiegać i leczyć uczulenie na słońce?

Najprostszym sposobem zapobiegania uczulenia jest brak ekspozycji ciała na promienie UV, jednak często, zwłaszcza w okresie letnim, jest to po prostu niemożliwe. Jeśli takie sytuacje zdarzały się wcześniej, warto być pod stałą opieką dermatologa, który w razie potrzeby pokieruje, doradzi i pomoże zwalczyć problem. 

Co gdy po kontakcie ciała z promieniami UV pojawi się wysypka? Wtedy leczenie jest konieczne. Brak reakcji może spowodować pogłębienie się niechcianego problemu. W tym celu warto udać się do lekarza, gdyż problem nie jest błahy. W leczeniu mogą pomóc stosowane przez wiele miesięcy beta-karoten i leki przeciwmalaryczne. 

Wapno, maść z cynkiem i krem z filtrem. Domowe sposoby na uczulenie

Wapno to najbardziej znany środek na leczenie alergii. Może pomóc też w przypadku zmian skórnych spowodowanych uczuleniem na słońce, dlatego warto zastosować je w pierwszej kolejności, by wyciszyć objawy. 

Maść z cynkiem działa osuszająco na miejsca, w których pojawiła się alergia. Zwarty w niej tlenek cynku chroni skórę przed podrażnieniami. 

Stosowanie kremów z filtrem jest niezbędne, gdy mieliśmy już wcześniej do czynienia z uczuleniem na słońce. Warto używać ich zapobiegawczo, najlepiej z filtrem co najmniej 25, ale przy problemach ze słońcem warto stosować większy.

Więcej o: