Jak i czym czyścić łańcuch rowerowy? Zadbaj o swój pojazd dzięki tym domowym sposobom

Łańcuch to jeden z elementów roweru, który wymaga regularnej konserwacji. Smar nakładany na jego powierzchnie pozwala mu efektywnie przekazywać energię, jednak jest także głównym powodem osadzania się na nim brudu. Odpowiednia pielęgnacja sprzętu pozwoli ci cieszyć się jazdą bez problemów technicznych. Jak i czym czyścić łańcuch rowerowy? Oto najlepsze sposoby.

Konserwacja elementów napędu w rowerze to niezwykle istotna kwestia. Właściwe zabezpieczenie sprzętu pozwoli ci cieszyć się jazdą, bez obawy o stan roweru. W takim razie czym czyścić łańcuch rowerowy? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów. 

Zobacz wideo Rowerem po chodniku? Zakaz, ale z rozsądnymi wyjątkami

Jak i czym czyścić łańcuch rowerowy? Przyda ci się do tego duża butelka

Na samym początku zdejmij łańcuch z zębatki. Do jego wyczyszczenia potrzebujesz benzyny ekstrakcyjnej (dostępnej w większości sklepów budowlanych) lub odtłuszczacz na bazie skórki cytrynowej. Drugi preparat jest zdecydowanie bardziej naturalny i ekologiczny. Po zdjęciu łańcucha wrzuć go do plastikowej butelki o stosunkowo grubej szyjce. Najlepiej sprawdzą się opakowania po płynie do płukania - pamiętaj jednak, aby przed użyciem pustego pojemnika, dokładnie go wyczyścić.

Do wnętrza butelki wlej odtłuszczacz. Płyn powinien zakryć mniej więcej pół łańcucha. Zakręć opakowanie i porządnie nim potrząśnij. W ten sposób preparat dostanie się w nawet najmniej dostępne miejsca. Wyjmij łańcuch i dokładnie przetrzyj go suchą ścierką lub ręcznikiem papierowym. Po wszystkim odłóż sprzęt na kilkanaście minut, aby resztki preparatu mogły odparować z metalowej powierzchni. 

Jak często czyścić łańcuch? Nie wystarczy robić tego raz na sezon!

Czyszczenie łańcucha powinno odbywać się dość regularnie. Pierwszą oznaką, że powinno się za to zabrać są dziwne dźwięki wydawane przez rower w trakcie jazdy. Wszelkie nienaturalne odgłosy mogą oznaczać, że na napędzie osadził się brud. Łańcuch powinno się czyścić także po jeździe w trudnych warunkach. Błoto i piach mogą szybko uszkodzić najważniejsze elementy roweru. Co więcej, układ napędowy należy przeczyścić po sezonie zimowym lub po długiej przerwie od używania pojazdu. 

Więcej o: