Zazwyczaj wyrzucasz ją do kosza, tym razem wrzuć do zmywarki. Naczynia będą czyste i błyszczące

Sprzątanie czy zmywanie naczyń to dla wielu nieprzyjemny obowiązek. Dlatego często staramy się ułatwić sobie zadanie. Sięgamy wtedy po różne triki i sprawdzone sposoby. Jeden z nich pozwala wykorzystać ponownie coś, co zazwyczaj trafia do kosza na śmieci. O czym mowa?

Podczas sprzątania często staramy się wykorzystywać to, co już mamy w domu. Stare koszulki przerabiamy na ściereczki, przygotowujemy własnej roboty płyny i pasty. Z jednej strony pozwala to zaoszczędzić pieniądze, z drugiej pozwala w ekologiczny sposób zadbać o czysty dom. Okazuje się, że do porządków możemy wykorzystać nawet… skórki od pomarańczy. Te cytrusy kojarzą się nie tylko z zimą, lecz także latem. Zazwyczaj wykorzystujemy ich sok i miąższ, resztę od razu wyrzucając do kosza. To błąd! Sprawdź, jakie są domowe sposoby na wykorzystanie skórki od pomarańczy!

Zobacz wideo Jesteś odwodniony? Zrób sobie domowy izotonik!

Zazwyczaj wyrzucasz ją do kosza, tym razem wrzuć do zmywarki

Po obraniu pomarańczy czy jej wyciśnięciu zazwyczaj skórki od razu wyrzucamy do kosza. To błąd! Okazuje się, że mają one właściwości antybakteryjne i doskonale sprawdzą się podczas mycia naczyń w zmywarce. Wystarczy, że kilka skórek umieścisz w pojemniku na sztućce lub noże i uruchomisz urządzenie. Dzięki skórkom naczynia będą czyste i błyszczące. Dodatkowo zapach odświeży wnętrze zmywarki.

Skórki z pomarańczy możesz też wykorzystać jako naturalny zapach do domu. Możesz je rozłożyć na talerzykach lub przewlec przez nie sznurek i rozwiesić. Pamiętaj, żeby wcześniej dokładnie je wysuszyć. Dzięki temu nie zepsują się i nie przyciągną muszek.

Domowy sposób na skórki z pomarańczy. Wykorzystaj ją do sprzątania

Skórkę z pomarańczy możesz również wykorzystać do przygotowania domowej roboty płynu do sprzątania. Wystarczy, że skórkę obraną z jednej pomarańczy wrzucisz do rondla, dodasz 120 ml wody i będziesz gotować przez 15 minut na wolnym ogniu. Gdy mikstura przestygnie, przelej ją do spryskiwacza. Do skórek pomarańczy możesz dodać również obierki z jabłek. Zawarty w pomarańczy limonen oraz kwas jabłkowy sprawią, że z pomocą takiego płynu z łatwością pozbędziesz się brudu i tłuszczu.

Spore ilości skórek z pomarańczy możesz wykorzystać również w inny sposób. Skórki z 2-3 pomarańczy umieść w niewielkim słoiku, a następnie zalej octem. Zakręć i odstaw w chłodne i ciemne miejsce na 2 tygodnie. Po tym czasie przecedź ocet i wymieszaj go z wodą w proporcji 1:1. Przelej do spryskiwacza i wykorzystaj podczas domowych porządków.

Więcej o: